Ilustračný obrázok.Dreamstime/ Neeraj Charurvedi/
StoryEditor

Startup, ktorý mal spasiť svet AI, skolaboval. Jeho umelá inteligencia je v skutočnosti 700 Indov pracujúcich z gauča

Sarah Dobiašová04.06.2025., 14:00h

Spoločnosť, ktorá sľubovala revolúciu vo vývoji aplikácií pomocou umelej inteligencie, bola v skutočnosti poháňaná 700 Indmi, ktorí predstierali, že sú robotmi.

Lajkuj Brainee.sk na

Svet technológií má nového kandidáta na najlepší technologický twist desaťročia. Startup Builder.ai, ocenený na ohromujúcich 1,5 miliardy dolárov, sa zrútil ako domček z karát. Prečo? Pretože celú tú zázračnú „umelú inteligenciu“ v skutočnosti písalo 700 Indov, ktorí sa podľa všetkého vydávali za AI robotov.

Spoločnosť tvrdila, že je „elektrárňou AI riešení“, ktorá umožní firmám vytvárať aplikácie s minimálnym kódovaním. V skutočnosti to bolo maximum kódovania – len nie robotmi, ale ľuďmi v zákulisí.

Ako sa to celé prevalilo?

Od roku 2016 sa Builder.ai tváril ako technologický zázrak. Investori ako Microsoft, IFC Svetovej banky či Qatar Investment Authority mu bez mihnutia oka naliali viac ako 450 miliónov dolárov. Z tých 250 miliónov od Katarčanov dnes zrejme ostali len slzy a spomienky.

Problém nastal, keď si hlavný veriteľ Viola Credit povedal, že to asi celé nesedí, a z účtov startupu stiahol 37 miliónov dolárov, čím firme nechal len 5 miliónov na výplaty. Výsledok? Totálny kolaps a vstup do likvidácie.

image

14-ročný génius vyškolil dlhoročných odborníkov. Vytvoril AI aplikáciu, ktorá za sedem sekúnd rozpozná srdcové choroby

Keď AI znamená „Asi Indovia“

Klincom do rakvy bolo zistenie, že za automatickým generovaním kódu v pozadí nebol žiadny špičkový model, ale skupina vývojárov, ktorí doslova predstierali, že sú roboti.

Audítori si zavolali na kontrolu, keď sa ukázalo, že sa ‚kreatívne‘ manipulovalo s číslami. A keď Linas Beliūnas zo spoločnosti Zero Hash konečne vytiahol pravdu na svetlo sveta, spustila sa lavína: firma s hodnotením 1,5 miliardy dolárov vôbec nebola taká silná, ako sa tvrdilo.

image

Ilustračný obrázok.

Dreamstime/ Lakshmiprasad S./

A teraz čo?

Zakladateľ Sachin Dev Duggal odovzdal vedenie novému CEO Manpreetovi Ratiovi, ale zázraky sa nekonali. Firma postupne prepustila väčšinu zamestnancov a ohlásila bankroty vo všetkých svojich kľúčových regiónoch – USA, UK, Singapure, SAE a Indii. Builder.ai vo svojom oficiálnom vyhlásení priznáva, že ich dobehli „historické výzvy a minulé rozhodnutia“ ( osemročné predstieranie, že ich kód písala AI).

Tento príbeh je dôkazom, že aj v roku 2025 sa dá predať vzduch za miliardy, ak ho správne zabalíš a nazveš „umelá inteligencia“. Ale skôr či neskôr sa ukáže, že aj ten najsofistikovanejší bot má pravdepodobne Facebook účet... a obedovú prestávku.

Top rozhovor
menuLevel = 2, menuRoute = notsorry/news, menuAlias = news, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
04. jún 2025 14:02