Ilustračný obrázok.Unsplash/national Cancer Institute/
StoryEditor

Lekári v Brne zachránili muža, ktorému dve hodiny netĺklo srdce. Zázrak medicíny, reagujú odborníci

iDnes.cz24.03.2025., 08:00h

Metóda mimotelového obehu ECMO zachránila v brnianskej Fakultnej nemocnici sv. Anny päťdesiatnika, ktorý bol 110 minút bez srdcovej činnosti. Dôležitým faktorom bolo aj podchladenie, pacient mal pri prijatí telesnú teplotu 25 stupňov Celzia. Vďaka tomu a práci lekárov prežil bez vážneho poškodenia mozgu.

Lajkuj Brainee.sk na

Zdravotníci odpojili 53-ročného pacienta od prístrojov druhý deň po hospitalizácii a tretí deň ho v stabilizovanom stave preložili na interné oddelenie. O prípade informoval vedúci lekár programu ECMO, Pavel Suk. Píše portál Idnes.cz

Muž sa do nemocnice dostal po tom, čo bol nájdený na stanici v Kraji Vysočina v bezvedomí s ťažkým podchladením. Po príchode sanitky mu prestalo biť srdce. Zdravotníci ho oživili, no vzhľadom na vážnosť situácie ho nakoniec vrtuľník previezol do brnianskej nemocnice.

Na anesteziologicko-resuscitačnej klinike sa lekári rozhodli použiť metódu ECMO a po 110 minútach srdce opäť začalo fungovať. „Vďaka tejto technológii, ktorá dokáže nahradiť činnosť srdca aj pľúc, mal pacient šancu na prežitie bez vážneho poškodenia mozgu. Metóda sa ukazuje ako nádej pre ľudí, u ktorých bežná resuscitácia zlyháva,“ uviedol Suk.

Pozitívnym faktorom v tomto mimoriadnom prípade bolo aj podchlazenie. „Hypotermia (telesná teplota nižšia než 35 stupňov Celzia - pozn. red.) paradoxne chráni mozog pred poškodením nedostatkom kyslíka, čo dáva šancu aj tým, ktorí by inak nemali nádej na uzdravenie,“ poznamenal Suk.

image

Technológia ECMO dokáže nahradiť funkciu srdca a pľúc. Vďaka nej vo Fakultnej nemocnici u sv. Anny v Brne zachránili muža, ktorému po takmer dve hodiny netĺklo srdce.

Fnusa/

image

VIDEO Svetová novinka pomáha zachraňovať životy. Umelé srdce vyrobené z titánu udržalo muža nažive

Všeobecne podľa neho u ľudí s normálnou teplotou nastávajú komplikácie po piatich minútach bez srdečnej funkcie a po pol hodine je šanca na návrat do rovnakej kvality života minimálna.

Technológia ECMO sa dostala do širšieho povedomia najmä počas pandémie koronavírusu, keď u pacientov s ťažkým priebehom nahradzovala funkciu pľúc. A práve nemocnica sv. Anny je ECMO centrom pre južnú Moravu.

Okrem toho zariadenie dokáže nahradiť funkciu srdca a pľúc súčasne, ako tomu bolo aj v tomto prípade. „V poslednej dobe sme mali ECMO využité pre pacientov s ťažkými respiračnými problémami v súvislosti s chrípkou, inak ho používame práve pre pacientov so srdcovým zlyhaním. Obecne sa dá povedať, že u nás leží takmer vždy aspoň jeden pacient napojený na ECMO,“ dodal Suk.

Top rozhovor
menuLevel = 2, menuRoute = notsorry/news, menuAlias = news, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
24. marec 2025 10:20