Matematika bola buď tvoja silná stránka, alebo najhoršia nočná mora. Ak patríš k tej druhej skupine ľudí, pravdepodobne si spomínaš na chvíle, keď ťa učiteľ zosmiešnil pred celou triedou za to, že si nevedel, ako správne vypočítať, koľko je 7 krát 8. A možno za tým nie je len tvoja lenivosť alebo nedostatočné matematické poznatky, ale oveľa väčší problém – matematická trauma!
Viveka Vaughn, docentka matematiky na Spelman College v Georgii, prišla s termínom "matematická trauma", ktorý vysvetľuje, prečo mnohí ľudia aj v dospelosti cítia odpor voči matematike. Podľa Vaughn, keď ľudia zistia, že je profesorkou matematiky, okamžite sa jej začnú sťažovať na spomienky na učiteľov, ktorí ich zosmiešnili za matematické chyby.
Vaughn tvrdí, že matematické traumy vznikajú, keď učitelia alebo iní autoritatívni ľudia zvolia zosmiešňovanie študenta namiesto toho, aby ho povzbudili a pomohli mu prekonať jeho chyby. Tento zážitok môže byť natoľko silný, že ovplyvní ich vzťah k matematike počas celého života. Namiesto toho, aby sme si v pohode vypočítali, koľko zaplatíme v obchode, radšej to odhadneme "na oko". Ako hovorí Vaughn, "počítanie peňazí na výlet sa predsa neráta ako matematika".
A ako bonus, COVID-19 len prehĺbil tieto problémy, keď sa ukázalo, ako veľa detí nedostáva potrebnú podporu. Takže keď nabudúce nebudeš vedieť niečo rýchlo vypočítať z hlavy pred ľudmi, jednoducho povedz: „Mám matematickú traumu!