Vyšetrovanie zistilo, že dodávatelia v Thajsku využívajú na ich zber využívajú opice makaky, ktoré týrali a nehumánnym spôsobom chovali.
Kruté zaobchádzanie na farmách
V inom prípade týrania zvierat bola opica použitá na chov pripútaná na slnku bez prístupu k vode, zatiaľ čo iné mladé opice boli uväznené v stiesnených klietkach.
Robotníci, s ktorými vyšetrovatelia hovorili, uviedli, že niektoré opice utrpeli zlomeniny kostí pri páde zo stromov – alebo keď ich chovatelia strhli na zem.
PETA zverejnila aj konkrétny zoznam firiem, ktoré majú spracovávať kokosové orechy s týchto fariem. Niektoré značky sú dokonca aj na slovenskom trhu. Niektoré obchodné reťazce vo svete, ako napríklad britská sieť Co-Op stiahla zo svojich 2800 prevádzok všetko kokosové mlieko z Thajska a predáva len to zo Srí Lanky, kde na zber nepoužívajú opice.
Zoznam značiek ktoré používajú kokosové orechy z nehumánnych fariem podľa PETA:
- Cha’s Organics (ORGANIC)
- Chef’s Choice
- CocoGoods Co. (ORGANIC)
- Coco Lopez
- Delta Coco
- Good & Gather (ORGANIC)
- Goya
- Jiva Organics (ORGANIC)
- Let’s Do Organic® (ORGANIC)
- Natural Value (ORGANIC)
- Nature’s Charm
- Raley’s
- Trader Joe’s
- Vita Coco
- Wild Harvest (ORGANIC)
Výzva pre obchodníkov
„Peta vyzýva všetkých maloobchodníkov, aby prestali predávať akékoľvek produkty z thajského kokosového mlieka, kým budú opice naďalej zneužívané na zisk,“ povedala podľa Daily Mail vedkyňa z PETA, Carys Bennett. „Naliehavo žiadame thajskú vládu, aby ukončila vykorisťovateľskú prax zajatých opíc na zber kokosových orechov,“ dodala.
Thajská vláda odmietla tvrdenia o rozšírenom zneužívaní a uviedla, že tradičná prax používania opíc na zber kokosových orechov takmer neexistuje. Podľa nich tento priemysel, vzhľadom na svoj rozsah závisí od ľudskej práce a strojov.
Nedávny odhad organizácie Wildlife Friends Foundation Thailand však odhaduje, že thajskí farmári chovajú celkovo štyri až 5-tisíc opíc, pričom približne tretina sa používa na prácu.