Ukrajinský prezident dal čestné vyznamenanie a nový názov jednotke - meno niesla aj nacistická armádna brigáda.Olivier Matthys/Tasr
StoryEditor

Zelenskyj udelil brigáde čestné pomenovanie, ktoré niesla nacistická jednotka. Ponechal si aj skorumpovaného ministra

iDnes.czjhr16.02.2023., 10:00h

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj udelil čestný titul 10. samostatnej horskej útočnej brigáde za jej úspechy v bojoch proti ruským silám. Najnovšie bude jednotka známa pod názvom Edelweiss.

Lajkuj Brainee.sk na

Rovnaké meno nosila ale aj nacistická protipartyzánska jednotka, ktorá mala počas druhej svetovej vojny na svedomí masakry civilistov na Slovensku. To, samozrejme, neušlo Rusku, píše sa na webe iDnes.cz.

image

Zničené tanky, vojaci pobehujúci v panike a telá rozhádzané po zemi. Rusko utŕžilo jednu z najväčších porážok od začiatku vojny

„S ohľadom na príkladné plnenie zverených úloh pri ochrane územnej celistvosti a nezávislosti Ukrajiny udeľujem 10. samostatnej horskej útočnej brigáde Pozemného vojska Ozbrojených síl Ukrajiny čestný názov Edelweiss,“ uviedol ukrajinský prezident v tlačovom vyhlásení na oficiálnych stránkach prezidentskej kancelárie. „Odo dňa vyhlásenia bude brigáda známa pod týmto názvom,“ dodal. Edelweiss je nemecké označenie pre horský kvet plesnivca alpského.

Vraždili na Slovensku

Zelenskyj minulý týždeň chválil brigádu za úspešné protiofenzívne operácie v Doneckej oblasti. Pripustil, že situácia je tu ťažká a ukrajinské sily sú pod veľkým ruským tlakom.

„Dnešok je pre nás dôležitý deň. Sme hrdí, že sme teraz Edelweiss! Pretože pre nás to nie je iba kvetina. Je to symbol vysokého cieľa, ku ktorému sebavedome kráčame. Víťazstvo bude naše!“ reagovala jednotka na správu. Názov Edelweiss pre vojenskú jednotku má však temnú minulosť. Niesla ho nacistická protipartyzánska jednotka, ktorá na Slovensku spáchala masakre v dedinách Ostrý Grúň a Kľak, kde zomrelo celkom 164 ľudí.

image

„Hovoria, že na Ukrajine nie sú žiadni nacisti? Pre tých slepých a hluchých je tu ďalší dôkaz. Na deň svätého Valentína Zelenskyj oficiálne pomenoval ukrajinskú divíziu Edelweiss po neslávne známej jednotke nacistického wehrmachtu, zodpovednej za vojnové zločiny,“ komentovalo Zelenského krok ruské ministerstvo zahraničia. usko inváziu na Ukrajinu obhajuje údajnou potrebou „denacifikácie“.

Nevadí mu korupcia

Ďalším prešľapom sa javí byť aj Zelenského ponechanie si ministra obvineného z korupcie. Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov agentúre Reuters povedal, že zostáva na žiadosť prezidenta vo funkcii. Pozíciou jednej z najvýraznejších tvárí ukrajinského odporu proti ruským inváznym silám v uplynulých týždňoch otriasli korupčné škandály, objavili sa preto informácie o jeho chystanom odvolaní, píše sa na webe iDnes.cz.

Na otázku, či očakáva, že bude v nadchádzajúcich mesiacoch pokračovať vo funkcii ministra obrany, Reznikov odpovedal: „Áno, bolo to rozhodnutie môjho prezidenta.“

image

Ukrajinská armáda zdieľala fotografie ostreľovačov. Dokážete ich na týchto záberoch nájsť?

Reznikovova politická budúcnosť sa stala predmetom diskusií po tom, čo jeden z vysoko postavených poslancov Zelenského strany vyhlásil, že minister obrany bude odvolaný. Reznikov však nakoniec vo funkcii zostal.

Právnik, ktorý sa stal ministrom obrany len niekoľko mesiacov pred začatím ruskej invázie, bol pod tlakom kvôli korupčnému škandálu spojenému s jeho ministerstvom. Médiá informovali o tom, že jeho ministerstvo nakupuje predražené potraviny pre armádu, ktorá už takmer rok bráni Ukrajinu pred ruskou vojenskou agresiou.

V súvislosti s kauzou odstúpili traja Reznikovovi námestníci. O možnom odvolaní Reznikova písali ukrajinské médiá, hovorili o tom aj niektorí poslanci. V súvislosti s novým vedením rezortu obrany sa hovorilo o doterajšom šéfovi vojenskej rozviedky Kyrylovi Budanovovi.

image

Mark Hamill začne predávať podpísané Star Wars plagáty. Chce tak pomôcť ukrajinskej armáde

Reznikov uviedol, že sa Zelenským preberal aj svoju budúcu úlohu, ktorá sa má zamerať na právny boj za potrestanie ruských vojnových zločinov na Ukrajine. Reznikov povedal, že dúfa, že sa tejto úlohy bude môcť ujať po skončení vojny.

menuLevel = 2, menuRoute = notsorry/news, menuAlias = news, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
19. apríl 2024 17:03