Pápež FrantišekDomenico Stinellis/Tasr
StoryEditor

Homosexualita nie je zločin, biskupi by mali prijať queer ľudí, povedal pápež František

TASR25.01.2023., 10:00h

V rozhovore pre agentúru AP pápež František hovoril o zákonoch, ktoré kriminalizujú homosexuálov, ale aj o biskupoch, ktorí musia prejsť zmenou, aby prijali aj ľudí z LGBTI+ komunity.

Lajkuj Brainee.sk na

Pápež František kritizoval zákony kriminalizujúce homosexualitu ako „nespravodlivé“ a povedal, že Boh miluje všetky svoje deti - také, aké sú. Vyzval tiež katolíckych biskupov, ktorí tieto zákony podporujú, aby privítali LGBTQ ľudí v cirkvi. „Byť homosexuál nie je zločin,“ uviedol pápež v interview pre tlačovú agentúru AP, zverejnenom v stredu.

Niektorí biskupi zákony podporujú

Pápež František pripustil, že katolícki biskupi v niektorých častiach sveta podporujú zákony, ktoré kriminalizujú homosexualitu alebo diskriminujú komunitu LGBTQ ľudí. Takéto postoje však pripísal kultúrnemu prostrediu a uviedol, že biskupi musia prejsť procesom zmeny, aby potom uznali dôstojnosť každého človeka.

„Títo biskupi musia prejsť procesom konverzie (premeny),“ povedal František. Dodal, že by mali poskytovať „láskyplnosť, útechu, pretože Boh ju dáva každému z nás“.

image

Kňaz nemôže byť kňazom, ak je agresorom. Nemôže, pretože je buď chorý, alebo delikvent, vyhlásil pápež

Približne 67 krajín alebo jurisdikcií po celom svete kriminalizuje konsenzuálnu sexuálnu aktivitu ľudí rovnakého pohlavia, pričom 11 z týchto krajín môže alebo aj udeľuje trest smrti. Uvádza to organizácia The Human Dignity Trust, ktorá pracuje na ukončení takýchto zákonov. Experti tvrdia, že aj keď sa tieto zákony neuplatňujú v praxi, prispievajú k utrpeniu, stigmatizácii a násiliu proti LGBTQ ľuďom.

Homosexualita nie je zločin

OSN opakovane vyzvala na okamžité ukončenie platnosti zákonov kriminalizujúcich homosexualitu s tým, že porušujú práva na súkromie a slobodu pred diskrimináciou a sú porušením povinnosti krajín chrániť práva všetkých ľudí bez ohľadu ich sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu, a to na základe medzinárodného práva.

František označil takéto zákony za „nespravodlivé“ a katolícka cirkev môže a mala by pracovať na ich zrušení. „Musí sa to urobiť, musí,“ dodal.

image

Trochu dúhy do šedých dní. Toto sú najväčšie výhry za práva LGBTI+ komunity vo svete za rok 2022

Pápež v utorok v dlhom rozhovore s AP vo svojej rezidencii vo Vatikáne povedal, že treba rozlišovať medzi zločinom a hriechom, pokiaľ ide o homosexualitu. „Byť homosexuálom nie je zločin,“ uviedol a dodal: „Áno, je to hriech. Dobre, ale v prvom rade rozlišujme medzi hriechom a zločinom.“

„Je to tiež hriech nedostatku lásky k blížnemu, jeden k druhému,“ povedal.

menuLevel = 2, menuRoute = notsorry/news, menuAlias = news, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
15. jún 2024 19:47