Ilustračná snímka.Pexels/Mali Maeder
StoryEditor

Plávanie v studenej vode je prospešné. Rýchlejšie spaľuješ energiu a znižuješ riziko vzniku mnohých chorôb

TASRpc26.09.2022., 08:00h

Existuje čoraz väčšia vedecká zhoda, že dobrovoľné vystavenie sa studenej vode môže mať určité priaznivé účinky na zdravie, hovorí vedúci autor výskumu.

Lajkuj Brainee.sk na

Plávanie v studenej vode pomáha ľudskému zdraviu, vrátanie lepšieho metabolizmu tukov. Znižuje tak riziká civilizačných ochorení, ako je napríklad cukrovka. Vyplýva to z výsledkov štúdie nórskych vedcov vo vedeckom časopise International Journal of Circumpolar Health. Informoval portál Sky News

Prechádzanie obezite 

Nórski výskumníci po spracovaní 104 štúdií zistili, že mnohé z nich potvrdzujú veľké zdravotné prínosy plávania v studenej vode. Súvisí to s rýchlejším spaľovaním energie, čo by mohlo pomôcť pri predchádzaní obezite a kardiovaskulárnych ochorení. Celkové zdravotné prínosy sa však nedajú presne vyčísliť.

„Existuje čoraz väčšia vedecká zhoda, že dobrovoľné vystavenie sa studenej vode môže mať určité priaznivé účinky na zdravie,“ povedal vedúci autor výskumu James Mercer. „Ponorenie sa do studenej vody má významný vplyv na rôzne fyziologické a biochemické parametre,“ dodal.

Vedci potvrdili pozitívnu súvislosť medzi plávaním v studenej vode a hnedým tukovým tkanivom (BAT). Hlavnou úlohou tukového tkaniva v ľudskom tele je uskladňovať energiu, pričom vedci rozpoznávajú podľa jeho funkcie a stavby dva druhy - biele a hnedé. „Dobré“ hnedé tukové tkanivo má inú stavbu a dokáže veľmi rýchlo reagovať na chlad a energiu využívať na tvorbu tepla. V ľudskom tele ho je len asi 50 gramov. „Zlé“ biele tukové tkanivo „iba“ skladuje energiu.

image

Transrodové plavkyne vylúčia zo ženských podujatí. Budú však môcť súťažiť, ak nezažili pubertu

Riziká spojené s plávaním v studenej vode

Výskumníci z UiT Arktickej nórskej univerzity a z Univerzitnej nemocnice v Tromsö porovnávali dostupné výskumy. Podľa informácií portálu The Times vylúčili dáta, keď ľudia nosili vlhké oblečenie, neúmyselne sa ponorili do studenej vody alebo teplota vody bola nad 20 stupňov Celzia. Často však zahŕňali len malý počet ľudí jedného pohlavia a s rôznou teplotou vody. 

image

Ilustračná snímka.

Pexels

Mnohé zo zdravotných výhod pravidelného vystavovania sa chladu môžu byť spôsobené aj inými faktormi vrátane aktívneho životného štýlu, trénovania zvládania stresu, ale aj pozitívneho myslenia.

Vedci zároveň varovali, že plávanie v ľadovej vode má aj riziká, ako je podchladenie či problémy so srdcom a dýchaním kvôli teplotnému šoku. 

menuLevel = 2, menuRoute = notsorry/news, menuAlias = news, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
11. jún 2023 02:52