Pixabay
StoryEditor

Fajčiarov vôbec nechránia a ničia životné prostredie. Dokedy chceme tolerovať cigaretové filtre?

som19.11.2021., 14:00h
Cigaretové filtre predstavujú jeden z najbežnejších zdrojov znečistenia životného prostredia. Paradoxne nefiltrujú a fajčiarom neposkytujú žiadnu ochranu.
Lajkuj Brainee.sk na

Keby som sa spýtala, aký je najrozšírenejší plastový odpad, zrejme by si odpovedal, že sú to plastové fľaše. Aj keď to nie je najhorší odhad, najrozšírenejšou formou plastového odpadu sú cigaretové ohorky alebo jednoducho „špaky“.

Za ich vznikom treba hľadať 1,13 miliardy fajčiarov, ktorí ročne vyfajčia okolo 6 biliónov cigariet, z ktorých asi tretina končí voľne odhodená.

Mnohí fajčiari si neuvedomujú, že ohorok je vlastne plastový odpad. PET fľašu by síce na zem neodhodili, ale so špakom je to inak. Minuloročný reprezentatívny prieskum agentúry Kantar v 11 krajinách zadaný spoločnosťou Philip Morris International (PMI) ukázal, že štvrtina dospelých fajčiarov, ktorí odhodia ohorok na zem, tak robí, pretože si myslia, že je to „normálny spôsob“, ako sa ho zbaviť. Každý ôsmy respondent toto správanie nepovažuje za znečisťovanie. Píše web Euroactiv.

Pixabay

Problém menom filter

Najväčším problémom sú cigaretové filtre. Ľudia fajčili alebo žuli tabak po tisícročia. V roku 1800 sa papierové cigarety pripojili k cigarám, fajkám a tabaku na šnupanie. Ale vynález stroja na šúľanie cigariet na konci storočia, ktorý drasticky zvýšil produkciu, naštartoval doslova cigaretový boom.

V 20. storočí došlo k explózii fajčenia. Pomaly sa však ukázali jeho negatívne zdravotné dopady. S rastúcim záujmom verejnosti o zdravie sa tabakové spoločnosti snažili nájsť riešenia, jedným z nich boli cigaretové filtre. V polovici storočia boli vyrobené prvé cigarety s filtrami. Dnes už vieme, že fajčiarom neposkytujú žiadnu ochranu a škodlivosť cigarety prakticky vôbec neznižujú no za to sú významným zdrojom znečistenia.

​Cigaretové filtre sa vyrábajú z bioplastu nazývaného acetát celulózy. Tento materiál je veľmi pomaly biodegradovateľný. Jeho doba rozkladu závisí od okolitého prostredia a môže trvať od troch mesiacov do 15 rokov.

Navyše, chemikálie, ktoré uvoľňujú, môžu zostať v prostredí ešte mnoho ďalších rokov.

Medzi tieto pretrvávajúce toxíny patrí arzén (používaný aj pri otravách potkanov), olovo (jed, ktorý môže ovplyvniť vývoj mozgu detí) a nikotín. Keď sa tieto toxické plasty nesprávne vyhodia na roh ulice alebo z okna auta, pomaly vyplavujú toxíny do našich prirodzených systémov, čo predstavuje vážnu hrozbu pre nás a naše životné prostredie. 

Tieto fyzikálno-chemické procesy pri rozklade ohorkov sa pochopiteľne líšia vo vode slanej a sladkej a na súši. Voda urýchľuje rozpad filtrov, ktoré sa môžu rozložiť až na 12 tisíc mikrovlákien – teda mikroplastov. Tie sa cez potravinový reťazec môžu dostať až do potravy ľudí. Ďalším problémom sú toxické chemikálie, ktoré sa z filtra uvoľňujú.

Vplyv na rastlinstvo aj živočíšstvo

Filtre zjavne neovplyvňujú len larválne štádiá hmyzu vo vode, množstvo dážďoviek v pôde alebo prítomnosť parazitov v hniezdach vtákov, ale aj vegetáciu. Výsledkom nezodpovedného správania fajčiarov je, že stopy nikotínu nájdeme v rôznych potravinách, v čaji alebo v omáčkach.  Doterajšie výskumy potvrdzujú negatívny vplyv prítomnosti (výluhu) na obsah vody v koreňoch rastlín, dĺžku koreňov a výbežkov, výšku a váhu biomasy, bunkový rast. U niektorých druhov (ďatelina plazivá, bob obyčajný) viedla blízkosť ohorkov k zníženej klíčivosti semien. Zjednodušene povedané rastliny kvôli špakom rastú pomalšie. P9še web Ekolist.cz.

Čo s tým?

Európska Únia pred vyše dvomi rokmi zverejnila Smernicu o jednorazových plastoch tzv. SUP (Single-use Plastics), medzi ktoré sa radia aj cigaretové filtre. Prvým opatrením je označenie plastových výrobkov od 3. júla také označenie môžeš nájsť aj na cigaretách.

Ďalšie opatrenia v spojitosti s cigaretovým odpadom prídu do platnosti od 5. januára 2023. Dôležitou zmenou je prenesenie finančnej zodpovednosti za odpad z cigariet zo samospráv na samotných výrobcov prostredníctvom rozšírenej zodpovednosti výrobcov (RZV). To v jednoduchosti znamená, že za ohorky v okolí zastávok a chodníkov už nebude platiť mesto z vlastných ale výrobcovia. Tí budú povinní financovať náklady na zvýšenie informovanosti o škodlivosti filtrov pre životné prostredie, náklady spojené so zberom, recykláciou a náklady na analyzovanie dát znečistenia.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/ako-na-to, menuAlias = ako-na-to, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
26. apríl 2024 04:40