_121020149_thisone

Zdroj: Facebook/Victor Ateku

VIDEO Som ochrnutý, kričal muž. Policajti ho vytiahli z auta za vlasy

iDnes 12.10.2021, 11:00

Americkí policajti zastavili v Daytone v Ohiu vodiča. Chceli prešetriť, či nie je zapletený do obchodu s drogami. Aj keď im muž hovoril, že je ochrnutý a nemôže vystúpiť z auta, vytiahli ho z auta za paže a za vlasy.

Lajkuj Brainee.sk na Facebooku

Ľudskoprávne skupiny sú incidentom znepokojené. Polícia tvrdí, že konala v súlade s právom.

Auto Clifforda Owensbyho videli policajti vychádzať od domu, v ktorom sa podľa ich podozrenia prevádzkuje obchod s drogami. Rozhodli sa preto vozidlo zastaviť. Riadil ho tridsaťdeväť ročný muž. Keď ho polícia žiadala, aby vystúpil, odmietol s tým, že je ochrnutý.

Muž opakovane uviedol, že nemôže pohybovať nohami, a chcel si nechať zavolať nadriadeného. „Takto, ja vám pomôžem von a potom zavolám nadriadeného," vyjednával policajt. Neskôr však pritvrdil: „Tak buď budete spolupracovať, alebo vás z auta vytiahnem. Chápete, aké máte možnosti?“ Povedal. Nakoniec muža z vozidla brutálne vytiahli za paže a za vlasy.

V aute potom našli 22 450 dolárov (necelých 19 397 eur). Incident sa odohral 30. septembra v meste Dayton v americkom Ohiu. Starostka mesta Nan Whaley označila zábery za „veľmi znepokojujúce". Incidentom sa chcú zaoberať ľudskoprávne skupiny.

„Vytiahnuť tohto muža - paraplegika - z auta za vlasy je absolútne neprijateľné, neľudské a vrhá to zlé svetlo na naše mesto," uviedol Derrick Foward z ľudskoprávnej organizácie National Association for the Advancement of Colored People (NAACP)

Zástupca polície Jerome Dix povedal, že policajti konali v súlade so zákonom aj ich rezortnou politikou. „Zatýkanie niekedy nie je pekné, ale je nevyhnutnou súčasťou presadzovania práva a udržania verejnej bezpečnosti," povedal pre Dayton Daily News.

Brainee patrí do portfólia vydavateľstva Mafra, ktorého súčasťou je aj iDnes.cz.