Zdroj: Michal Petrík

Svetový deň bez áut na kolobežkách a bicykloch. Takto si to razili na cestách známe tváre

red 21.09.2021, 10:00

Európsky týždeň mobility odštartoval zvýšenie povedomia o udržateľnej mobilite. K myšlienke sa pridali aj rôzne známe tváre a osobnosti.

Lajkuj Brainee.sk na Facebooku

Európsky týždeň mobility sa konal od 16. do 22. septembra a mal ukázať aj iné alternatíve formy dopravy, na aké sme zvyknutí. Vyhlasovateľom kampane bolo Ministerstvo životného prostredia SR, záštitu nad aktuálnym ročníkom prebral minister Ján Budaj. Zároveň 22. september pripadol na Svetový deň bez áut. Ľudia mohli cestovať prímestskými autobusmi zdarma, ako každý rok. Tentokrát však s jednou novinkou – nepotrebovali sa preukázať platným vodičským preukazom. Do národnej kampane, ktorej cieľom je upriamiť pozornosť spoločnosti na tému udržateľnej mobility a životného prostredia, sa tento rok zaregistrovalo celkovo 56 samospráv a desať participujúcich organizácií.

Bicykel alebo kolobežka?

Už počas pandémie bolo vidno, že sa celkovo ľudia trocha preorientovali na dopravné prostriedky ako bicykel či kolobežka. Samotná kolobežka sa ukázala ako veľmi dobrý ťah. V Bratislave, Trnave či Košiciach sa stala okamžitým hitom na prepravu do práce, či do školy. A ako podporili tyždeň mobility a Svetový deň známe tváre?

Filip Jančík, svetoznámy huslista

„Po úspešnom turné, ktoré som ukončil minulý týždeň som si zakúpil krásnu elektrickú kolobežku, na krátke trasy po našom hlavnom meste je to ideálny prostriedok na dopravu, ktorý nezaťažuje životné prostredie a odľahčí miestne cestné komunikácie. Kampane, ktoré poukazujú na dôležitosť udržateľnosti a životného prostredia sú mi veľmi blízke a vždy ich rád podporím.“

Matúš Krnčok, moderátor a rádiový spíker

„Ja som bicyklový typ, skôr ako kolobežkový. Ale je to istá forma alternatívy ako dopomôcť ku zníženiu auto prepravy. Určite sa pokúsim naplánovať svoje aktivity tak, aby som počas dňa jazdil namiesto auta bicyklom.

Zdroj:  Archív Matúš Krnčok

​Nebude to po prvýkrát inak, minule som prišiel do práce bicyklom a bolo to rýchlejšie cez tie zápchy ako keby som vtedy šiel autom.“

Thomas Puskailer, moderátor a spevák

„Deň bez áut je dôležitý deň a myšlienka, ale podľa mňa sa to dá aj v iných dňoch - cestovať ekologicky. Či už máme prácu, ktorá je ďaleko, tak sa dá využit mestská hromadná doprava. Vieme si nájsť vlastnú prepravu, ale som nesmierne rád, že už aj mestá podporujú túto tému eko mobility, kolobežky či elektro skútre.

Zdroj:  Archív Thomas Puskailer

​Ja som veľký zástanca zato, že keď nemusím ísť autom, nejdem, ale na koncerty, keď chodím mám hybridné auto alebo auto, čo má malú spotrebu. Čiže sa snažím nielen myslieť, ale aj konať ekologicky. Je to zdravšie pre našu Zem, ale aj pre nás. Lebo keď chodím na tom bicykli hore - dole, tak je to istá forma psychohygieny a udržujem si tým aj kondičku.”

Veronika Strapková, speváčka a herečka

„Auto je pre mňa v časoch koncertov a hrania druhý domov. Skutočne milujem jazdiť autom. Keď som bývala v centre Bratislavy, do školy som ale radšej chodila električkou. Bicykel ma baví, ale skôr voľnočasovo, nakoľko nie som tak dobrý jazdec aby som sa v bratislavskej doprave a cyklotrasach pohyboval suverénne.“

Yael / Matúš Kolarovský, spevák a herec

,,Zatiaľ bývam mimo hlavného mesta, kde mám bicykel a vozím sa na ňom rád, takže skúsim túto myšlienku podporiť aj mimo Európskeho týždňa mobility. Myslím si, že len týždeň ľuďom nepomôže nato, aby sme zmenili pohľad na prepravu autom. Stále tu máme ľudí, ktorí si bez neho nevedia predstaviť život, každopádne je to skvelý nápad ukázať ľuďom hromadnú dopravu tým, že si vyskúšajú počas tohto tyždňa aj benefity či dopravu zdrama na Svetový deň bez áut.

Zdroj:  Mucha ebikes

​Z kolobežky mám strach, chodí to rýchlo...takže sa tomu celkom úspešne vyhýbam, ale je super, že to decká využívajú. Som nesmierne rád, že aspoň mladým ľuďom sa takýmto spôsobom dá ukázať, o to čo sa mestá snažia a to, že nie je vždycky nutné chodiť autom. Cesta električkou je niekedy pohodlnejšia a efektívnejšia, sám som veľmi rád chodieval električkou, čiže mi to príde ako skvelé riešenie dopravy”.

Majself, raper

,,Z môjho pohľadu je to veľmi dobrý nápad, pokojne aj každý mesiac by sa mohlo toto organizovať, aj podobne enviromentálne kampane na podporu zlepšenia životného prostredia okolo nás. Vidím benefit, že ľudia sa začnú trocha aj viac hýbať a budú tým viac chrániť prírodu. Ja sa snažím podľa takéhoto špeciálneho týždňa viac hýbať, či už bicyklom či kolobežkou”.

Zdroj:  Archív Majself