V nórskej prerábke, ktorú Vorlíček pred časom odmietol sám točiť, ale poskytol k nej práva, titulnú úlohu po Libuši Šafránkové prevzala popová speváčka Smeplass, vystupujúca pod menom Astrid S. Hrala už v seriáli z prostredia strednej školy Skam, rovnako ako predstaviteľ princa Cengiz Al.
Jednu z vedľajších postáv potom stvárnil Kristofer Hivju známy ako Tormund zo série Hry o tróny. Speváčka v Popoluške vidí symbol feminizmu, informuje iDnes. „Dúfam, že oslovíme široké ženské publikum, ktoré uvidí, že môže byť rovnako odvážne a statočné ako Popoluška,“ odkázala Astrid S.
Feminizmus v hlavnej úlohe
Rovnako tak aj výkonná producentka filmu sľubuje rozprávku „neuveriteľne modernú a feministickú, ale očarujúcu a atmosférickú“. Tvorcovia na čele s režisérkou Ceciliou A. Mosli, ktorá doteraz pracovala pre televíziu, lákajú na „zasnežené lesy, iskrivé nórske hory, jazdu, lukostreľbu a samozrejme zámocký ples s poriadnou dávkou mágie“. Inými slovami, presnú kópiu českej predlohy z roku 1973.
Zatiaľ sa film premietal iba v Nórsku od polovice novembra, takže dostupných diváckych reakcií ešte nie je veľa. Prevažuje však sklamanie. „S pôvodným filmom sa to nedá porovnať. Herecké výkony sú prepäté, dialógy chatrné a bez citu. Jediné plus predstavujú scenérie a lokácie,“ oceňuje jeden z divákov v internetovej diskusii vybrané miesta natáčania vrátane skanzenu Maihaugen pri Lillehammeri.
Kontroverzný bozk a dve verzie filmu
Iný konštatuje, že „novinka bohužiaľ nepridáva k originálu nič – okrem niekoľkých vynútených moderných dodatkov, ako je bozk medzi dvoma mužmi. A humor zmizol“. Zmierlivejšie hlasy nórsku verziu obhajujú s tým, že je adresovaná predovšetkým deťom. A český distribútor uisťuje, že v tuzemskej verzii sa na rozdiel od pôvodnej spomínaný homosexuálny bozk neobjaví.
Práve bozk medzi dvomi mužmi sa stal u fanúšikov pôvodného filmu témou číslo jedna. Predstavitelia queer filmového festivalu Mezipatra QFF, ktorý je organizovaný občianskymi združeniami Mezipatra a STUD Brno, informovali, že za upravenú verziu môže český distribútor Bontonfilm.
„Dôrazne nesúhlasíme s týmto rozhodnutím, ktoré našu spoločnosť vracia do minulých čias. Radi by sme žili v krajine, ktorá oslavuje všetky podoby lásky a nikoho nediskriminuje. Namiesto toho teraz cítime len obrovské sklamanie,“ napísali organizátori v príspevku na sociálnej sieti.
Distribútor sa bráni
My sme distribútora oslovili a ten zareagoval, že v skutočnosti nemá nič spoločné s cenzurovaním nórskej verzie. „Musíme sa ohradiť proti obvineniam z toho, že by sme ako Bontonfilm cenzurovali nórsku verziu Troch orieškov pre Popolušku, ktorú budeme uvádzať do kín na Vianoce pod názvom Tri priania pre Popolušku (Tři přání pro Popelku), a akokoľvek do nej zasahovali. Nikdy by nás takýto krok nenapadol a ani by sme nemali právo takýto krok urobiť,“ reagovala spoločnosť vo vyjadrení.
Medzinárodná verzia filmu určená na distribúciu mimo Nórska a verzia, ktorú máme k dispozícii, totiž podľa Bontonfilmu moment bozku dvoch mužov vôbec neobsahuje. „Popolušku všetci považujeme za našu, avšak tento film a nórska verzia Troch orieškov je zahraničný film a my ako distribútor pracujeme s verziou určenou pre zahraničnú distribúciu.“
Podľa českého distribútora môžeme nad odlišnosťou verzií len špekulovať. „My osobne sa domnievame, že ide o prejav nedôvery a obavu, že by takýto moment diváci mimo Nórska neprijali. Negatívne ohlasy na nedávno zverejnenú reklamu nórskej pošty dávajú týmto obavám za pravdu.“ Bontonfilm tak naráža na vianočnú reklamu, v ktorej Santa Claus vystupuje ako homosexuál.
„Zároveň vieme, že táto situácia je veľkou dilemou aj pre nórskeho producenta filmu a súhlas na upravenú medzinárodnú verziu dal práve z obáv o dopad takého kratučkého momentu na celý film.“ Bontonfilm sa podľa svojich slov dohodol s producentmi, že sa ešte pokúsi dostať do českých kín nórsku neupravenú verziu.
Otázne je, či k podobnému kroku pristúpi aj slovenský distribútor filmu, ktorým je Forum Film. Ten by mal snímku v našich kinách uviesť 16. decembra. To však bude platiť jedine v prípade uvoľnenia protipandemických opatrení a otvorení kinosál.