Keď NASA poslala astronautov Sunitu Williams a Barryho "Butcha" Wilmore do vesmíru, ich misia mala trvať len osem dní. Ale technické problémy na palube ich vesmírnej lode Boeing Starliner zmenili ich plány. Po zlyhaní raketových motorov a úniku helia sa ich loď musela vrátiť na Zem bez posádky. Astronauti sa tak ocitli v zajatí vesmíru, kde ich pobyt na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) musel pokračovať ešte mesiace, kým sa našiel spôsob, ako ich dostať späť na Zem.
Ako si astronauti nažívajú vo vesmíre?
Vzhľadom na to, že ich misia už trvá viac ako päť mesiacov, NASA sa musí spoliehať na špeciálne technológie, ktoré umožňujú astronautom prežiť. Sunitu a Barryho zásoby jedla sa pomaly vyčerpávajú, a preto sa museli prispôsobiť nezvyčajným spôsobom života. V ich jedálničku nechýbajú známe položky ako pizza, krevety, kura či cereálie s práškovým mliekom, ale všetko je prispôsobené životu v mikrogravitácii. Čerstvé ovocie sa síce dodáva, ale rýchlo sa vyčerpá a astronauti sú nútení uchýliť sa k baleným alebo sušeným potravinám.
Voda a polievka zo zdanlivo nepredstaviteľných zdrojov
Možno najzaujímavejšou, ba až bizarnou technológiou je spôsob, akým sa astronauti dostávajú k pitnej vode. NASA využíva unikátny systém recyklácie moču a potu, ktorý premení odpadovú vodu na pitnú. Tento proces zahŕňa špecializované zariadenia, ktoré zachytávajú vlhkosť zo vzduchu, či už z potu astronautov alebo ich dýchania, a následne ju premenia na čistú vodu. Ak astronauti potrebujú polievku, ktorá je tekutým jedlom, na jej prípravu sa používa voda zo systému recyklácie moču. A hoci sa to môže zdať nechutné, pre astronautov je to nevyhnutná súčasť ich prežitia.
NASA to vysvetľuje takto: ,,Systém na palube ISS zbiera odpadovú vodu a posiela ju do zariadenia na spracovanie vody, ktoré ju premieňa na pitnú. Ďalší systém využíva pokročilé sušičky vzduchu na zachytávanie vlhkosti z potu a vydychovaného vzduchu." Okrem toho, technológia na spracovanie moču používa destiláciu a pomocou tohto procesu sa získava čistá voda.
Výzvy na hranici ľudských síl
Zdravie astronautov bolo jedným z hlavných predmetov obáv, keď sa začali objavovať fotografie, ktoré naznačovali, že Sunita Williams môže strácať váhu. V rozhovore s New England Sports Network (NESN) však astronautka uistila verejnosť, že nepozoruje žiadne problémy so svojou hmotnosťou: ,,Je to vtipné, pretože sa objavili nejaké fámy, že chudnem, ale ja mám rovnakú hmotnosť ako predtým. V skutočnosti sa naše telá prispôsobujú týmto podmienkam, tekutiny sa nám rovnomerne rozložia po tele."
Astronauti sa aj naďalej musia prispôsobovať extrémnym podmienkam, ktoré môžu mať veľký vplyv na ich psychické aj fyzické zdravie, ale už len fakt, že sa im podarilo prežiť túto mimoriadne dlhú misiu, je dôkazom ich vytrvalosti a schopnosti prispôsobiť sa. Našťastie, s pomocou NASA a vesmírnych technológií sú stále nažive, no ich návrat domov je naplánovaný až na február 2025.
Tento zaujimavý príbeh astronautov na ISS ukazuje, aké extrémne technológie a prispôsobenia sú potrebné na prežitie v týchto podmienkach. Kto by si bol pomyslel, že jedného dňa budeme schopní prežiť na pitnej vode či jedla získaného z moču a potu?