Vesmír je pre nás obrovské a neprebádané miesto. I keď ľudstvo smeruje k tomu, aby sme ho pomaly začali dobývať, čaká nás ešte poriadne dlhá cesta. Jej základom je pochopenie toho, ako funguje, pretože takmer nič v ňom sa nedá porovnať s našou planétou.
Vesmírne odbory sú mimoriadne náročné, no niektoré veci môžeme jednoducho pochopiť zábavnou formou. Stará sa o to planetárny vedec Dr. James O'Donoghue, ktorý na svojom YouTube kanále pravidelne zverejňuje zaujímavé videá, vďaka ktorým sa rýchlo a jednoducho dozvieš množstvo zaujímavostí.
Jedným z jeho posledných kúskov je video, ktoré ukazuje, ako dlho by trval dopad loptičky padajúcej z 1 kilometra na povrch viacerých objektov za predpokladu, že nie je k dispozícii odpor vzduchu. Ako môžeš vidieť nižšie, dopad na Slnku trvá 2,7 sekundy, zatiaľ čo na Zemi je to až 14,3 sekundy.
„To by malo poskytnúť predstavu o príťažlivosti, ktorú by ste cítili na každom objekte,“ povedal O'Donoghue. Vedec spolu s príspevkom astronóma Ramiho Mandowa použil pri tvorbe videa planetárny informačný list NASA .
Okrem toho však spomenul aj skutočný a slávny experiment astronauta Davea Scotta na Mesiaci. V ňom zhodil na jeho povrch kladivo a pierko, pričom oba predmety dopadli v rovnakom čase.
If you drop a feather and a hammer on the Moon from the same height at the same time, both land simultaneously. This is because without significant air resistance, all objects fall at the same rate (regardless of mass)
— Dr. James O'Donoghue (@physicsJ) July 11, 2021
? Apollo 15 Commander David Scott pic.twitter.com/wC6dg8QgdL