Reuters
StoryEditor

Nekontrolovateľnej rakete spoločnosti SpaceX hrozí zrážka s Mesiacom

Tasr26.01.2022., 09:31h
Časti nosnej rakety americkej spoločnosti SpaceX, ktorá do vesmíru vyniesla meteorologickú družicu, hrozí v najbližších týždňoch zrážka s Mesiacom.
Lajkuj Brainee.sk na

Nosná raketa Falcon 9 vyniesla vo februári 2015 do vesmíru družicu vesmírnej agentúry NASA určenú na pozorovanie slnečných erupcií a globálnych zmien podnebia. Druhý stupeň rakety sa však odvtedy podľa expertov pohybuje po chaotickej dráhe. Informoval o tom v stredu na svojej webovej stránke denník The Guardian.

Na návrat na Zem má nedostatok paliva

V tomto štádiu je dostatočne jasné, že (raketa) nemá dostatok paliva na návrat do atmosféry Zeme, napísal na webovej stránke venovanej technológiám Ars Technica meteorológ Eric Berger. Rakete však podľa jeho slov takisto chýba energia na únik z gravitačného pôsobenia Zeme a Mesiaca.

Raketa sa preto od februára 2015 pohybuje po tak trochu chaotickej dráhe,“ dodal.
Experti sa domnievajú, že táto raketa by sa s Mesiacom mohla zraziť v priebehu najbližších týždňov, píše The Guardian. Presné miesto zrážky však nie je známe.


Prinesie zrážka cenné údaje?

Astrofyzik Jonathan McDowell z Harvardovej univerzity na Twitteri v utorok napísal, že raketa by sa s Mesiacom mala zraziť 4. marca. Táto udalosť však podľa neho nebude ničím mimoriadnym. Niektorí nadšenci sa však podľa The Guardian domnievajú, že kolízia môže priniesť cenné údaje.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/vesmir, menuAlias = vesmir, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
08. jún 2023 22:03