Neslávne známe kalifornské Údolie smrti si vyžiadalo ďalšiu obeť. Rekordne stúpajúce teploty zabili minulý víkend motocyklistu, uvádzajú Los Angeles Times. Strážca parku povedal, že skupina motorkárov jazdila cez národný park Death Valley v sobotu popoludní, keď ich „vytrápilo“ teplo.
Po prijatí tiesňového volania dorazili na soľné pláne Badwater Basin, ktoré sú zároveň najnižším geografickým bodom Severnej Ameriky. Sobotňajšie teploty vyskočili na 53,3 stupňa Celzia, čo je len o niečo menej, ako rekordná teplota 56,6 stupňa, ktorá bola zaznamenaná ešte 10. júla 1913.
Záchranári mali problém
Horúčavy zároveň zabrzdili ďalšie záchranné práce, pretože helikoptéra nebola schopná priletieť na miesto, kde sa nachádzali motorkári. Extrémne horúce počasie spôsobilo, že vzduch bol príliš riedky na to, aby dostatočne zdvihol jej lopatky.
Záchranári našli na mieste jednu mŕtvu osobu, zatiaľ čo ďalšieho motorkára previezli do Las Vegas pre „ťažkú chorobu z horúčavy”. Štyria ľudia z motorkárskej turistickej skupiny boli tiež ošetrení, ale prepustení.
„Včera bolo 53,3 stupňa, čo bol rekord pre tento deň v Údolí smrti,“ povedala pre LA Times strážkyňa parku Nichole Andlerová. „[A] títo ľudia cestovali na motorkách a s najväčšou pravdepodobnosťou nemali dostatočné chladenie.“ Spojené štáty aktuálne zažívajú hrozivú vlnu horúčav, keď len v štáte Oregon zomreli najmenej štyria ľudia.
Extrémne teploty
A bude to ešte horšie, pretože zmena klímy spôsobená človekom spôsobuje, že vlny horúčav sú podľa odborníkov častejšie a smrteľnejšie. Treba však dodať, že extrémne teploty v Death Valley sú v podstate rutina.
Strážcovia parku a pracovníci prvej pomoci dostávajú každý týždeň tiesňové volania o ľuďoch trpiacich extrémnymi horúčavami pri návšteve Údolia smrti. Každý rok tu zomrie jeden až traja ľudia.
Extrémne vysoké teploty môžu spôsobiť úpal, vyčerpanie, kŕče a vyrážky. Príznaky poranenia spôsobeného teplom môžu zahŕňať vysokú telesnú teplotu, nadmerné potenie, závraty, zmätenosť, nevoľnosť a smrť.