Za uplynulých 20 rokov sa svetové oceány otepľujú výrazne rýchlejšie. Zvrátenie tohto trendu by pravdepodobne trvalo stáročia alebo tisícročia.Pexels.com/movoyagee
StoryEditor

Oceány sú najkyslejšie za posledných najmenej 26-tisíc rokov. Historicky majú aj najvyššiu teplotu

TASR19.05.2022., 13:00h

Veľkú časť náporu otepľovania a emisií znášajú práve oceány. Zaznamenali najvýraznejšie extrémy, uvádza Svetová meteorologická organizácia vo svojej výročnej správe.

Lajkuj Brainee.sk na

Svetové oceány vlani dosiahli najteplejšiu a najkyslejšiu úroveň v histórii, oznámila v stredu Svetová meteorologická organizácia, zatiaľ čo predstavitelia Organizácie Spojených národov varujú, že prebiehajúca rusko-ukrajinská vojna ohrozuje globálne klimatické záväzky.

Rekordné zvýšenie hladiny morí

Oceány zaznamenali najvýraznejšie extrémy, uvádza WMO vo svojej výročnej správe s názvom „Stav globálnej klímy“, v ktorej podrobne popisuje celý rad otrasov spôsobených klimatickými zmenami. Taktiež sa v nej uvádza, že topenie sa ľadovcov prispelo v roku 2021 k rekordnému zvýšeniu hladiny morí.

„Klíma sa nám mení pred očami. Teplo zachytené skleníkovými plynmi vyprodukovanými ľudskou činnosťou bude otepľovať planétu ešte po mnoho nasledujúcich generácií,“ uviedol generálny tajomník WMO Petteri Taalas, ktorého cituje tlačová agentúra Reuters.

Správa nadväzuje na najnovšie hodnotenie OSN o klíme, ktoré varuje, že ľudstvo musí drasticky znížiť emisie skleníkových plynov, inak bude čeliť čoraz katastrofálnejším zmenám svetovej klímy. Podľa Taalasa sa problematike klimatických zmien venuje málo času, pretože médiá uprednostňujú iné, zreteľnejšie témy.

Selwin Hart, poradca generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa pre opatrenia v oblasti klímy, skritizoval krajiny, ktoré nedodržiavajú klimatické záväzky v dôsledku konfliktu na Ukrajine. Vojna priniesla zvýšenie cien energií a podnietila európske krajiny, aby sa snažili nahradiť Rusko ako dodávateľa energie.

Veľkú časť náporu otepľovania znášajú práve oceány

Spoločnosť MSCI, ktorá sa venuje akciovým fondom, v utorok upozornila, že ak sa ruský plyn nahradí uhlím, svetu bude hroziť nebezpečný nárast skleníkových plynov. V správe WMO sa ďalej uvádza, že úrovne oxidu uhličitého a metánu v atmosfére, ktoré otepľujú klímu planéty, vlani prekonali predchádzajúce rekordy.

Celosvetovo bola priemerná teplota v minulom roku o 1,1 stupňa Celzia vyššia ako predindustriálny priemer – svet sa blíži k hranici 1,5 stupňa Celzia, po ktorej prekročení sa očakáva, že dôsledky otepľovania už budú pre ľudstvo drastické.

Veľkú časť náporu otepľovania a emisií znášajú práve oceány. Vodné plochy absorbujú približne 90 percent akumulovaného tepla Zeme a 23 percent emisií oxidu uhličitého z ľudskej činnosti.

Hladina mora sa zvyšuje 

Za uplynulých 20 rokov sa svetové oceány otepľujú výrazne rýchlejšie, pričom v roku 2021 došlo k dosiahnutiu nového maxima a očakáva sa, že sa ich teplota bude ďalej zvyšovať. Zvrátenie tohto trendu by pravdepodobne trvalo stáročia alebo tisícročia.

Oceány sú v súčasnosti zároveň najkyslejšie za ostatných najmenej 26-tisíc rokov, pretože absorbujú a reagujú s väčším množstvom oxidu uhličitého v atmosfére, tvrdí WMO vo svojej správe.

Hladina mora sa za uplynulé desaťročie zvýšila o 4,5 centimetra, pričom ročný nárast v rokoch 2013 – 2021 bol viac ako dvojnásobný v porovnaní s rokmi 1993 – 2002.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/klimaticka-zmena, menuAlias = klimaticka-zmena, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
23. september 2023 07:20