Teplota za tohtoročný jún, júl a august však skoršie maximá prekonala len tesne, uviedla dnes európska služba Copernicus. Predchádzajúce rekordné letá 2010 a 2018 boli len o 0,1 stupňa Celzia chladnejšie.
Priemerná teplota za tri letné mesiace bola v Európe tento rok takmer o jeden stupeň Celzia vyššia, ako je priemer za roky 1991 až 2020. Z leta si však rôzne európske krajiny odniesli rôzne zážitky - zatiaľ čo v Stredomorí padlo niekoľko teplotných rekordov, na severe bolo leto chladnejšie, než je bežné.
„Pri vlne horúčav na juhu Európy bola 11. augusta na Sicílii zaznamenaná teplota 48,8 stupňa Celzia. Táto teplota, pokiaľ ju potvrdí Svetová meteorologická organizácia, by bola najvyššia, akú kedy namerali v Európe,” pripomína Copernicus.
Rovnaké horúčavy zasiahli tiež Španielsko, o niečo skôr Grécko a Turecko, kde vytvorili „vhodné podmienky” pre vznik tamojších devastujúcich požiarov. Záznamy agentúry siahajú až do 50. rokov minulého storočia, Copernicus však čerpá aj z ďalších dát až z polovice 19. storočia.