„Z vedeckých štúdií vyplýva, že niekoľko chemických zlúčenín v prípravkoch na ochranu pleti pred slnečným žiarením je škodlivých pre larvy koralov, ovplyvňuje ich reprodukčný systém a spôsobuje blednutie koralov,” vysvetlil Thanya Nethithammaku zo spomínaného úradu, ktorý používanie takýchto prípravkov zakázal.
Pracovníci podmorských parkov pri kontrole takéto krémy turistom nezhabú, len ich vezmú do úschovy a vydajú im ich pri odchode z areálu, informoval riaditeľ úradu pre správu národných parkov Damras Phoprasit. Ak však turista poruší zákaz a na územie parku prenesie a použije takýto krém, môže dostať pokutu v maximálnej výške 100.000 bahtov (2546 eur).
Návštevníkom podmorských parkov a koralových záhrad sa okrem toho odporúča, aby používali opaľovacie krémy na báze oxidu zinočnatého, ktoré boli podľa štúdií bezpečné pre morské živočíchy.
Vzhľadom na to, že 80 - 90 percent turistov navštevujúcich podmorské národné parky sa počas zájazdu v Thajsku aj potápa, vedenie národných parkov žiada cestovné kancelárie, aby svojim klientom vysvetlili vydaný zákaz.
Fakulta rybného hospodárstva Univerzity Kasetsart upozornila, že prípravky na ochranu pred slnečným žiarením sú zakázané aj na ostrovoch Havaj, Palau a Bonaire.