Aby sme dodržali stanovenú mieru oteplenia, musíme znížiť emisie skleníkových plynov o polovicuTASR
StoryEditor

Klimatické hrozby sú čoraz reálnejšie, oteplenie planéty o 1,5 stupňa môže nastať už počas piatich rokov

TASR27.05.2021., 09:33h
Aby sme tento limit oteplenia neprekročili, musia sa v priebehu tridsiatich rokov znížiť emisie skleníkových plynov na nulu.
Lajkuj Brainee.sk na

Svetová meteorologická organizácia (WMO) varovala, že existuje až 40-percentná pravdepodobnosť, že globálny nárast teploty presiahne v priebehu piatich rokov hodnotu 1,5 stupňa Celzia oproti obdobiu pred priemyselnou revolúciou. Informovala o tom stanica Sky News.

WMO vlani uvádzala, že k nárastu celosvetovej teploty o 1,5 stupňa môže dôjsť s dvadsať percentnou pravdepodobnosťou. V najnovšej predpovedi však vedci vysvetľujú, že v dôsledku zlepšenia meracích technológií je zreteľné, že svet sa v skutočnosti oteplil viac ako sme si mysleli.

Parížska klimatická dohoda z roku 2015 si za cieľ stanovila práve limit 1,5 stupňa Celzia, čo má zabrániť najhorším dosahom globálneho otepľovania, ktoré má za následok vlny horúčav, extrémne búrky, nedostatok vody a sucho.

"Táto štúdia ukazuje, že sa merateľne a neúprosne približuje k dolnému cieľu Parížskej klimatickej dohody," povedal generálny tajomník WMO Petteri Taalas. Svet by sa mal preto snažiť urýchliť splnenie záväzkov týkajúcich sa znižovania emisií skleníkových plynov a dosiahnutia uhlíkovej neutrality.

Každým rokom sa priemerná teplota môže zvýšiť o minimálne jeden stupeň Celzia (ilu) Každým rokom sa priemerná teplota môže zvýšiť o minimálne jeden stupeň Celzia (ilu) unsplash.com

Priemerná teplota môže narastať každý rok

Ak chcú krajiny dodržať stanovený limit otepľovania o najviac 1,5 stupňa Celzia, bude si to vyžadovať zásadné úsilie, ktorého súčasťou je zníženie emisií skleníkových plynov o takmer polovicu do roku 2030 a na nulu do roku 2050. Na základe aktuálnych prísľubov krajín sveta v oblasti znižovania emisií je však skôr pravdepodobné to, že sa do konca storočia oteplí o dva až tri stupne, uvádza Sky News.

 "Narastajúca teplota znamená viac topiaceho sa ľadu, nárast  morskej hladiny, častejšie vlny horúčav a tiež iné prejavy extrémneho počasia, ako aj väčší dosah na potravinovú bezpečnosť, zdravie, životné prostredie a trvalo udržateľný rozvoj," dodal predstaviteľ WMO.

Zo správy WMO vyplýva, že každým rokom od súčasnosti až do roku 2025 sa priemerná teplota môže zvýšiť o minimálne jeden stupeň Celzia. Odborníci tiež predpokladajú, že najmenej jeden z rokov v tomto období bude ś 90-percentnou pravdepodobnosťou vôbec najteplejším v histórii meraní. Očakáva sa, že sa zvýši množstvo zrážok v Austrálii a africkom regióne Sahel, počasie v Severnej Amerike bude podľa predpovedí suchšie a oblasti v Atlantickom oceáne postihne viac cyklónov.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/klimaticka-zmena, menuAlias = klimaticka-zmena, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
22. december 2024 07:06