Unsplash/Jaunathan Gagnon
StoryEditor

Biele Vianoce sú zrejme minulosťou. Aj naši rodičia však majú z detstva skreslené predstavy

Miroslav Kamody24.12.2021., 11:00h
Sneh na Vianoce už zrejme uvidíme len vo filmoch. Ani v minulosti to však nebolo také ružové, ako sa môže zdať.
Lajkuj Brainee.sk na

Vianoce sa nám spájajú s mnohými príjemnými vecami. Zvyčajne sa zíde značná časť rodiny, čakajú na nás darčeky a príjemná atmosféra, nehovoriac o jedle, pri ktorom si musíš dávať pozor na žlčníkový záchvat.

Tejto sviatočnej idylke však posledné roky niečo chýba. Sneh na Vianoce sa stáva ojedinelým úkazom. Je jeho úbytok naozaj iba trend posledných rokov, alebo naši rodičia so spomienkami na polmetrové záveje uprostred sviatkov tak trošku preháňajú?

Zasnežené Vianoce na Slovensku jedna generácia nezažila

Typické biele Vianoce na Slovensku nezažila už celá jedna generácia. Naposledy bol totiž, za predpokladu, že pojem zasnežené Vianoce znamená sneh na väčšine územia na Štedrý deň a oba sviatky vianočné, v roku 2002, a teda pred 19 rokmi.

Sneh Pexels/Simon Berger

​V tom roku si počas všetkých troch vianočných dní našiel v polohách do 700 metrov približne päť až pätnásť centimetrov snehu. Lokálne dokonca bolo až okolo 20 centimetrov, uviedol pred dvomi rokmi SHMÚ na sociálnej sieti.

„Navyše, Vianoce 2002 boli aj riadne mrazivé. Počas vianočných dní sme mali celodenný mráz a ráno bolo v nižších polohách zväčša mínus sedem až -20 stupňov Celzia, v dolinách a kotlinách ojedinele až okolo -25 stupňov Celzia,” pokračovali meteorológovia. 

Ak by sme nároky o zasnežených Vianociach obmedzili na to, že počas troch vianočných dní bola aspoň jeden deň súvislá snehová prikrývka, tak aj tak by na letisku v Bratislave bol sneh v uplynulých dvanástich rokov iba jedenkrát.

„Bolo to v roku 2012. Vtedy to však tiež bohviečo nebolo, pretože na zemi boli tri až štyri centimetre veľmi mokrého a zamrznutého snehu po výdatnom mrznúcom daždi,” prezradili odborníci z SHMÚ. Lepšie to v hlavnom meste bolo medzi rokmi 1989 - 2009. Vtedy bol sneh počas Vianoc počas 11 rokov.

Bratislava na juhu sa však ani zďaleka nemôže rovnať s takou Oravskou Lesnou. „Počas minulých desiatich rokov tu sneh na Vianoce chýbal iba dvakrát a počas minulých 30 rokov tu bol sneh až 25-krát,” dodali meteorológovia.

Bezmrazové obdobia

V decembri je výskyt mrazu na Slovensku vo všetkých polohách úplnou samozrejmosťou. „Iba pred rokom sme však medzi 4. a 25. decembrom 2020 vrátane zaznamenali 22 dní trvajúce bezmrazové obdobie na mnohých meteorologických staniciach (Bratislava-Mlynská dolina, Kráľová pri Senci, Gabčíkovo, Jaslovské Bohunice, Žihárec, Mochovce, Hurbanovo, Dudince, Želiezovce, Veľké Lovce, Mužla, Boľkovce, Rimavská Sobota), ktoré sa zaradilo ako najdlhšie evidované v rámci tohto prvého zimného mesiaca,” hovorí Jozef Pecho a Dalibor Výberči v analýze.

Sneh Pexels/Kristin Vogt

​20 dní dlhé bezmrazové obdobie sa vyskytlo ešte aj v Senici v priebehu decembra 1985 a v Hurbanove ešte aj dávnejšie v rokoch 1910 a 1934. 

V minulosti nebol sneh takou samozrejmosťou

„Za našich čias...”, hovoria tvoji rodičia, pozerajúc sa na blato pred domom. Je pravda, že klimatická zmena sa zásadne podpísala pod to, že Vianoce sú dnes teplejšie, no ani v minulosti nebol sneh až takou samozrejmosťou. Predstava bielych sviatkov sem prišla hlavne z americkými filmami.

Sneh bol, no ani zďaleka nešlo o polmetrové záveje. December je vo všeobecnosti chudobný na sneh, pretože spomedzi všetkých zimných mesiacov je najteplejší. Najviac snehu býva hlavne v januári a februári, vtedy sa ho však zvyčajne dočkáme na Slovensku aj dnes.

Inak to nebolo ani naposledy

Posledné roky vôbec nehrajú do karát zasneženým Vianociam. Minulý rok napríklad meteorológovia predpovedali, že sa do strednej Európy nasunie studený front, spojený s tlakovou nížou nad Poľskom. Pred týmto frontom do našej oblasti prúdil teplý a vlhký vzduch, ktorý na Slovensku priniesol zrážky.

Počas celého dňa na viacerých miestach krajiny pršalo a teploty dosahovali od +4 do +10 °C. Sneženie sa očakávalo len v tých najvyšších polohách Slovenska, čo sa nakoniec aj vyplnilo, no ani zďaleka nesplnilo predstavu o „rozprávkových Vianociach”.

Zasnežené mesto Pexels/Irina Demyanovskikh

Tento rok na biele Vianoce zabudni

Tento rok to, žiaľ, nebude inak. Na Štedrý deň bude na viacerých miestach snežiť, v polohách do 800 metrov očakávame postupne dážď. Ojedinele sa môže vyskytnúť poľadovica a tvorba snehových jazykov. Popoludní od +9°C na juhozápade do -1°C na severovýchode. Večer bude sneh na väčšine územia, ale v južnej polovici západného Slovenska a miestami aj na juhu stredného a východného Slovenska bez bielej periny, píše SHMÚ na sociálnej sieti.

Podľa slov meteorológa Pavla Beránka bude, „v sobotu a v nedeľu (25. a 26. 12. 2021) spočiatku na väčšine územia pršať, od stredných polôh bude snežiť, v severnej polovici územia sneženie väčšinou aj v nižších polohách. Postupne menej zrážok. Nočná teplota od +4°C na juhozápade do -7 °C na severe, denná teplota väčšinou -1 až +7°C.“

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/klimaticka-zmena, menuAlias = klimaticka-zmena, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
02. jún 2023 11:38