Unsplash/Jonas Leupe
StoryEditor

Triediš odpad, chodíš MHD a myslíš si, že si eko? Aj skladovanie nepotrebných fotiek na serveroch či plný mail majú na klímu negatívny dopad

TASR26.10.2021., 12:25h
Možno si to ani netušil - skladovanie nepotrebných fotiek na serveroch či streamovanie majú negatívny dopad na klímu. Udržateľný životný štýl sa týka aj internetu.
Lajkuj Brainee.sk na

Skladovanie miliónov nepotrebných fotiek, videí a mailov na serveroch po celom svete významne prispieva k súčasnej globálnej klimatickej kríze. Uhlíková stopa, ktorá sa týmto spôsobom vytvorí, je porovnateľná s tou, ktorú produkuje letecká doprava. Vyplýva to z nového výskumu britského Inštitútu pre inžinierstvo a technológie (IET), informovala v utorok spravodajská televízia Sky News.

Je čas prečistiť si staré maily a vyhodiť nepotrebné fotky

Len v samotnej Británii skladovanie nepotrebných dát celkovo generuje toľko oxidu uhličitého ako 112.500 spiatočných letov z Londýna do Austrálie. Dospelý Brit v priemere každoročne odfotí takmer 900 záberov, pričom jeden z piatich umiestni v online priestore, zistili odborníci.
 Duplitictné a nepotrebné zábery skladované na zdieľaných serveroch alebo v osobných úložiskách užívateľov každý rok naakumulujú 10,6 kilogramu emisií CO2. Medzi takéto špinavé dáta, ktoré zbytočne míňajú energiu a produkujú emisie uhlíka, výskum zahŕňa aj nadmerné streamovanie a sťahovanie súborov, alebo skladovanie emailov a správ.

Zo správy IET vyplýva, že väčšina takýchto dát bola vytvorená počas posledných dvoch rokov a nič nenasvedčuje tomu, že by sa tento trend spomaľoval. „V našich stále viac vzájomne prepojených životoch sa v súčasnosti spoliehame na dáta, ktoré majú skrytú uhlíkovú stopu. Nie je prekvapením, že väčšina z nás si vôbec neuvedomuje, že online skladovane súborov vyžaduje prevádzku obrovských, energeticky náročných dátových centier,“ uviedol Chris Cartwright z inštitútu IET.

Udržateľný životný štýl na internete

Nový výskum podľa neho podčiarkuje skutočnosť, že k súčasnej klimatickej kríze neprispievajú len veľkí producenti emisií, ako sú letectvo, doprava a potravinársky priemysel, alebo využívanie rôznych nákladných problematických technológií.

IET vo svojej správe preto odporúča aj sériu opatrení, ktoré by mali zaistiť udržateľný "životný štýl na internete". Výskumníci odporúčajú, aby užívatelia zmazávali nepotrebné maily a fotografie, obmedzili používanie hromadných emailov, vypínali si funkciu autoplay pri počúvaní podcastov a streamovaní videí, a aby si aspoň z času načas vypínali prenos obrazu vo videokonferenčných aplikáciách, informuje Sky News.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/klimaticka-zmena, menuAlias = klimaticka-zmena, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
02. október 2023 17:26