Odhaduje sa, že v roku 2024 bola rakovina len v USA diagnostikovaná približne dvom miliónom ľudí, čo je číslo, ktoré sa v posledných rokoch prudko zvýšilo. Niektoré z možných príčin mnohých z týchto rakovín, ktoré genetika, strava a životný štýl nedokážu vysvetliť, nechával vedcov na pochybách... až doteraz, píše portál Unilad.
Kalifornskí vedci totiž dospeli k záveru, že vystavenie človeka mikroplastom je „podozrivé“, že zohráva úlohu pri náraste rakoviny hrubého čreva a dokonca aj pľúc. Štúdia, ktorá bola publikovaná v ACS Publications Environmental Science & Technology, začiatkom tohto mesiaca uviedla: „Dospeli sme k záveru, že vystavenie mikroplastom predstavuje ‘podozrenie’, že nepriaznivo ovplyvňuje hrubé črevo a tenké črevo u ľudí.”
Vážne poškodenie imunitného systému
Okrem toho sú mikroplasty „podozrivé“ z toho, že spôsobujú chronický zápal a poškodzujú imunitný systém. „V rámci výsledkov sme zistili, že vystavenie mikroplastom je ‘podozrivé’ ako nebezpečenstvo pre ľudí s trávením, vrátane podozrenia na súvislosť s rakovinou hrubého čreva, s použitím kľúčových charakteristík karcinogénneho prístupu,” dodáva štúdia.
Štúdia tiež zistila, že mikroplasty môžu ovplyvniť plodnosť, poškodiť počet spermií u mužov a ovplyvniť vaječníky a placentu u žien. Častice z týchto mikroplastov môžu tiež spôsobiť zápal v dýchacích cestách, čo môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny pľúc.
Vedci dodali: „Mikroplasty sú v životnom prostredí rozšírené a mobilné, pričom boli zistené vo vzduchu, povrchovej vode, pobrežných plážach, sedimentoch a potravinách. Boli objavené na odľahlých a nedotknutých miestach vrátane Antarktídy, hlbokých oceánskych priekop a arktického morského ľadu.”
Sú úplne všade
Vďaka svojej malej veľkosti sa mikroplasty ľahšie dostávajú do ľudského tela a distribuujú sa v ňom v porovnaní s väčšími časticami; mikroplasty boli merané v ľudskej placente či materskom mlieku. Tracey J. Woodruff, profesorka pôrodníctva, gynekológie a reprodukčných vied a hlavná autorka štúdie, dodala: „Tieto mikroplasty sú v podstate znečistením ovzdušia časticami a vieme, že tento typ znečistenia ovzdušia je škodlivý.”
Dúfajme, že takéto zistenia budú budíčkom pre mnohé spoločnosti na celom svete , ktoré každý rok vyrábajú masové množstvá plastov. Len minulý rok sa pritom vyrobilo takmer 460 miliónov metrických ton plastov, pričom sa očakáva, že do roku 2050 číslo vzrastie na 1,1 miliardy.
Nicholas Chartres, prvý autor štúdie, povedal: „Vyzývame regulačné agentúry a politických lídrov, aby zvážili narastajúce dôkazy o poškodení zdravia mikroplastami vrátane rakoviny hrubého čreva a pľúc.”