Pexels/Anna Shvets
StoryEditor

Halucinácie, úbytok hmotnosti a smrť. V Kanade sa objavilo nové ochorenie, ktoré desí svet

kam03.01.2022., 12:00h
Atlantickým pobrežím Kanady sa šíri záhadná degeneratívna neurologická choroba. Všetko nasvedčuje tomu, že oficiálne úrady sa snažia závažnosť problému zľahčovať.
Lajkuj Brainee.sk na

Anonymný kanadský informátor z Vitalité Health Network, jedného z dvoch zdravotníckych úradov v New Brunswicku, uviedol, že sa u viacerých ľudí z tejto oblasti objavujú príznaky záhadného degeneratívneho neurologického stavu. Informoval o tom The Guardian

Ochorenie, vyskytujúce sa na atlantickom pobreží Kanady, analyzujú výskumníci už viac ako dva roky. Stále však nie je jasné, čo tento stav spôsobuje. Medzi hlavné príznaky choroby patria problémy s pamäťou, svalové kŕče, extrémna a nevysvetliteľná strata hmotnosti, bolesť končatín a halucinácie.

Počet obetí je nejasný

Pôvodne sa predpokladalo, že ide o ľudské priónové ochorenie – kde proteíny nazývané prióny spôsobujú abnormálne skladanie normálnych proteínov. Testy však ukázali, že to tak nie je. Kancelária hlavného lekára zdravotníctva v New Brunswicku doteraz verejne uviedla, že túto chorobu malo 48 ľudí

MRI Pexels/Cottonbro

​Viaceré zdroje pre The Guardian ale povedali, že skutočné čísla sú oveľa vyššie. Na túto chorobu zomrelo podľa oficiálnych informácií úradu deväť ľudí. Vyzerá to tak, že niekto zatajuje skutočný stav a následky ochorenia v oblasti.

Anonymný informátor v rozhovore o závažnosti choroby povedal, že bolo potrebné ísť na verejnosť, aby sa zvýšilo povedomie o tom, ako rýchlo sa táto nepríjemná choroba šíri a postihuje pacientov: „Skutočne ma znepokojujú tieto prípady, pretože sa zdá, že sa vyvíjajú veľmi rýchlo.“

Ochorenie postihuje rovnako ženy aj mužov, pričom ide o pacientov vo veku 18-85 rokov. Epidemiologická štúdia zdravotníckeho oddelenia v New Brunswicku vylúčila akékoľvek jedlo, správanie alebo vystavenie sa prostrediu, ktoré by mohli spôsobiť ochorenie.

Kontroverzný dokument

​Po tomto vyhlásení bol Kanadskej asociácii neuropatológov predložený dokument, v ktorom sa uvádza, že tí, ktorí zomreli s touto chorobou, zomreli v dôsledku nesprávnych alebo vynechaných diagnóz, ako je Alzheimerova choroba a rakovina, a neboli súčasťou skupiny.

Tento dokument však vyvolal veľký rozruch. Ešte v novembri Kat Lanteigne, šéfka neziskovej advokačnej skupiny BloodWatch, povedala: „Jednoznačne sme požiadali o stiahnutie tejto štúdie a o ospravedlnenie. Každý jeden vedec, s ktorým naša organizácia kedy spolupracovala alebo ku ktorému sa dostala, je absolútne zhrozený.“

Tim Beatty, ktorého 64-ročný otec Laurie zomrel po prejavení symptómov záhadnej choroby, povedal, že sa nerobí dosť na pochopenie tejto neurologickej choroby. Existujú špekulácie, že tento stav môže byť spôsobený vysokými hladinami β-metylamino-L-alanínu (BMAA).

Pacient Pexels/Pavel Danilyuk

Nejasné informácie nahrávajú konšpirátorom​

Vysoké koncentrácie sa nachádzajú v homároch, ktoré predstavujú jedno z najväčších odvetví na pobreží New Brunswicku. Napriek tomu, že Beatty požiadal ministerstvo zdravotníctva, aby otestovalo hladiny BMAA v mŕtvole jeho otca, neurobili tak.

„Ak skupina ľudí chcela pestovať konšpiračných teoretikov, naša vláda odviedla skvelú prácu pri jej propagácii,“ povedal Beatty pre The Guardian. „Snažia sa len vytvoriť príbeh pre verejnosť, o ktorom dúfajú, že ho vstrebeme a odídeme od neho? Jednoducho tomu nerozumiem.“

Pokiaľ vláda a odborníci jasne nevysvetlia, čo by mohlo stáť za týmto neurologickým stavom, je pravdepodobné, že internet zaplavia rôzne konšpiračné teórie. To len zhorší celú situáciu, ktorá vyzerá zrejme omnoho vážnejšie, než si ktokoľvek z oficiálnych inštitúcií chce skutočne priznať.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/ako-na-to, menuAlias = ako-na-to, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
22. november 2024 12:09