Stratenú kapitolu z evanjelia mali vedci celý čas pred nosom.Unsplash/Vatican Library, Twitter/CerfiaFR
StoryEditor

Výskumníci našli stratenú „skrytú kapitolu“ Biblie. Nájdená bola po takmer 1 500 rokoch, toto sa v nej píše

mor15.04.2023., 12:00h

Skrytá kapitola z Biblie bola nájdená po viac ako 1 500 rokoch v archíve Spoločnosti pre biblické výskumy v Cambridgi. Pravdepodobne bola vytvorená v 6. storočí a pripomína príbeh apoštola Pavla.

Lajkuj Brainee.sk na

Či už si veriaci alebo nie, nič to nemení na fakte, že je história fascinujúca – ako sa znova preukázalo pri nedávnom objave stratenej kapitoly Biblie, informuje magazín Unilad

Predpokladalo sa, že vrstvený palestínsky rukopis bol pred 1 500 rokmi napísaný sýrskym jazykom. S pomocou ultrafialovej fotografie sa však výskumníkovi Grigoryovi Kesselovi podarilo objaviť jeden z najstarších prekladov evanjelií, vytvorený ešte v 3. storočí a skopírovaný v 6. storočí.

image

Bigotní kresťania presadili zákon na zákaz kníh s pornografiou. Dobehli samých seba a zrejme budú musieť zakázať Bibliu

Pokyny pre veriacich

Nález, ktorý bol urobený odborníkmi na biblický výskum, zahŕňa 16 strán z pergamenového zvitku a obsahuje pokyny pre kresťanských veriacich, ako majú praktizovať svätú večeru.

Táto skrytá kapitola bola nájdená spolu s inými rukopismi v archíve Spoločnosti pre biblické výskumy v roku 2017, ale dôkladne preštudovaná bola až teraz.

„Tradícia sýrskeho kresťanstva pozná niekoľko prekladov Starého a Nového zákona,“ vysvetľuje Kessel. „Až donedávna boli známe len dva rukopisy, ktoré obsahovali starosýrsky preklad evanjelií.“ 

Moderné technológie a história

Claudia Rapp, riaditeľka Inštitútu pre výskum stredoveku sa o Grigorym Kesselovi vyjadrila, že „urobil veľký objav vďaka svojim hlbokým znalostiam starých sýrskych textov a charakteristík písma.“ 

V jeho objave tiež vidí dôkaz toho „aká produktívna a dôležitá môže byť súhra medzi modernými digitálnymi technológiami a základným výskumom pri práci so stredovekými rukopismi.“

Nový pohľad na históriu kresťanstva

„Pokiaľ ide o datovanie, nemožno pochybovať o tom, že bola vytvorená najneskôr v šiestom storočí,“ napísali vedci v štúdii. „Napriek obmedzenému počtu datovaných rukopisov z tohto obdobia porovnanie s datovanými sýrskymi rukopismi umožňuje zúžiť možný časový rámec na prvú polovicu 6. storočia.“

image

Fastyr mie! Ostrov Man zachraňuje dávny jazyk, ktorý kvôli angličtine takmer vymizol

Rapp dodáva, že novoobjavený text budú teraz študovať a analyzovať náboženskí vedci. „Najstaršie zachované rukopisy s týmto sýrskym prekladom pochádzajú zo 6. storočia a sú zachované vo vymazaných vrstvách, takzvaných palimpsestoch, novo napísaných pergamenových listov.“ Tento objav poskytuje nový pohľad na históriu kresťanstva a príbeh vývoja biblie.

Top rozhovor
menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
21. november 2024 17:36