Francúzsky astronaut Thomas Pesquet z medzinárodnej vesmírnej stanice nahral video, v ktorom ľudí vyzýva k väčšej zodpovednosti voči planéte.European Space Agency/afp/
StoryEditor

To, ako si ničíme planétu, vidno aj z vesmíru. Astronaut tvrdo konfrontoval francúzskeho prezidenta

Marek Moravčík04.10.2022., 14:30h

Naša planéta je krehkým ekosystémom, kde na seba všetko nadväzuje. Aj malá zmena môže odštarotvať nepredvídateľný domino efekt. Škody sú už také rozsiahle, že ich astronauti vidia aj z okienka na palube medzinárodnej stanice.

Lajkuj Brainee.sk na

V minulom roku strávil Francúz Thomas Pesquet pol roka na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Ako viacerým kolegom pred ním aj jemu to zásadne zmenilo pohľad na život na planéte aj na samotné aktivity ľudí. „Zrazu pochopíte, že žijeme v oáze. Všade naokolo nie je nič. Okrem tejto modrej gule so všetkým, čo potrebujeme na udržanie ľudského života,“ vyjadril sa pre portál CNN.

 

 

V rozhovore pre RFI s francúzskym prezidentom Emanuelom Macronom nazval pohľad zhora na Zem „smutným“. Prezidentovi podal hlásenie o škodách, ktoré planétu v posledných rokoch postihli, taktiež spomenul aj klimatické zmeny – vyzval na ich akútne riešenie. Rozhovor viedli cez videohovor – Pesquet Macronovi opisoval, že vplyv ľudí na planétu je čoraz väčšmi viditeľný aj z vyše 400 km vzdialenosti.

„Cez okienka vesmírnej stanice zreteľne vidíme krehkosť Zeme. Vidíme škodlivý vplyv ľudskej činnosti, znečistenie riek aj ovzdušia.“ Svojmu prezidentovi opisoval aj požiare v Kanade a Kalifornii, ktoré boli také rozsiahle, až boli viditeľné voľným okom. Thomas Pesquet bol na misii aj v roku 2016. Emanuel Macron chcel vedieť, či sa odvtedy niečo zmenilo. „Áno. Rapídne zmeny počasia sa zrýchľujú alarmujúcou rýchlosťou.“

image

Planéta Zem z vesmíru

Unsplash/nasa/

Obavy o stav životného prostredia boli pre astronauta motiváciou, aby sa stal veľvyslancom OSN v oblasti výživy a poľnohospodárstva. Život na palube vesmírnej lode je zároveň modelovou situáciou planéty so zdrojmi, ktoré ubúdajú – vedci tak na astronautoch môžu skúmať ich správanie a nachádzať paralely so životom na Zemi. Ohľadne budúcnosti ľudstva a jeho postoja ku klimatickým zmenám sa pre CNN vyjadril takto: „Ak vieme zostrojiť lietajúcu vesmírnu stanicu, vieme zachrániť aj planétu.“

Čo sa ochrany životného prostredia týka, technológie sa niekedy môžu javiť ako alternatíva, ktorá dokáže instantne zvrátiť všetko. Ale má to aj odvrátenú stranu – prílišný technologický optimizmus nás však môže zabrzdiť v doterajšom úsilí ochrany životného prostredia. Technológia môže napraviť kozmetické chyby, ale ľadovce späť neprinavráti. Situácia je stále rovnako akútna a vyžaduje si systémové riešenia, do ktorých sa zapojí každý jeden obyvateľ našej planéty.

menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
02. január 2025 09:03