Ilustračná snímka.Pexels.com/cottonbro
StoryEditor

Prelomová štúdia: Alkohol škodí najmä mladým ľudom, starším občasné pitie prospieva

TASR15.07.2022., 13:30h

Najhoršie na tom sú ľudia vo veku od 15 do 39 rokov. Vedci majú pre mladých jasný odkaz.

Lajkuj Brainee.sk na

Alkohol je škodlivý a jeho pitie nemá pre mladých ľudí žiadne zdravotné výhody – občasné pitie malého množstva alkoholu môže prospievať iba ľuďom nad 39 rokov. Vyplýva to zo štúdie v prestížnom vedeckom časopise The Lancet, ktorý citoval britský denník The Guardian.

„Náš odkaz je jednoduchý - mladí ľudia by nemali piť, ale starším ľuďom môže pitie malého množstva prospieť,“ povedala profesorka Emmanuela Gakidouová z Lekárskej fakulty Washingtonskej univerzity v Seattli a vedúca výskumného tímu.

Hoci nemusí byť realistické myslieť si, že mladí s alkoholom prestanú, „je dôležité informovať o najnovších poznatkoch, aby každý mohol prijímať informované rozhodnutia o svojom zdraví,“ dodala profesorka.

 

Čo môžeme považovať za bezpečnú hranicu?

Najhoršie sú na tom ľudia vo veku od 15 do 39 rokov. V tomto veku bolo až 59 percent z tých, ktorí pili škodlivé množstvá a boli nadmerne vystavení zdravotným rizikám vrátane zranení, dopravných nehôd, samovrážd alebo vrážd. Tri štvrtiny z nich boli muži.

Vedci ako štandardný nápoj brali deciliter červeného vína alebo 375 ml piva. Ľudia vo veku 40 – 64 rokov môžu za bezpečnú konzumáciu považovať dva štandardné nápoje denne. Priemerne však odporúčaný príjem alkoholu pre dospelých vo veku nad 40 rokov bol nízky, najviac 1,87 štandardného nápoja denne.

image

Pivo alebo víno? Ak ti ide o zdravie, vedci majú jednoznačnú odpoveď

Vedci z Washingtonskej univerzity v Seattli v projekte Globálna záťaž z chorôb dlhodobo spracúvajú údaje o príčinách chorôb a úmrtí vo svete. Riziká z pitia alkoholu skúmajú podľa zemepisnej oblasti, veku a pohlavia. Tieto údaje potom porovnávajú s výskytom 22 zdravotných problémov vrátane zranení, kardiovaskulárnych chorôb a rakoviny. 

menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
01. jún 2023 12:37