Vynálezy, ktoré dala Ukrajina svetuUnsplash/
StoryEditor

Plynová lampa, helikoptéra či filtre na Snapchate. Vynálezy z Ukrajiny, ktoré navždy zmenili dejiny sveta

kam21.05.2022., 09:00h

Ukrajina dala svetu množstvo zásadných vynálezov. Pozreli sme sa na tie najzásadnejšie.

Lajkuj Brainee.sk na

Ruská invázia na Ukrajinu priniesla do našich životov strach. Zábery na zdevastované mestá a obete v našom susednom štáte zatienili všetko, čím bola dovtedy táto krajina známa. Ide pritom o jedno z hlavných vývojárskych herých centier na svete, nehovoriac o desiatkách kvalitných univerzít, ktoré každoročne produkujú absolventov, oproti ktorým vyzerajú niektoré naše univerzity ako základné školy.

My sme sa dnes pozreli na najprevratnejšie vynálezy, ktoré dala Ukrajina svetu. Samozrejme, no nášho zoznamu sa ani zďaleka nezmestilo všetko, a preto sme vybrali len tie najzásadnejšie.

image

CoolCola, Fancy a Street. Rusi dali zbohom kole a začali vyrábať imitácie známych nápojov

Prvá helikoptéra

R-4 bol prvým veľkoplošným sériovo vyrábaným vrtuľníkom na svete, ktorý bol svojho času súčasťou americkej armády, námorníctva, pobrežnej stráže a Royal Air Force a Royal Navy Spojeného kráľovstva. Dizajnérom tohto priekopníckeho vynálezu bol priekopnícky konštruktér Igor Sikorsky, považovaný za otca svetového priemyslu helikoptér.

R-4 bol prvýkrát bol verejne predvedený v roku 1940 a v roku 1944 sa stal prvým vrtuľníkom na svete, ktorý bol uvedený do sériovej výroby. Sikorsky R-4 bol prvým skutočným vrtuľníkom, ktorý pristál na mori, čím spôsobil revolúciu v spôsobe záchrany ľudí.

Vakcíny proti cholere a moru

Vladimir Havkin (niekde uvádzaný aj ako Waldemar Haffkine) bol prvým v histórii, ktorý vytvoril vakcínu proti moru a cholere. Najprv pôsobil v Odese, neskôr v Paríži, kde vynašiel vakcínu proti cholere. Cárska vláda však odmietla využiť vynález politického protivníka Moskovskej ríše. Keď niekoľko európskych krajín odmietlo použiť jeho vakcínu proti cholere, Havkin sa presťahoval do Indie, kde vytvoril prvú vakcínu proti moru.

Vedcovo úsilie podporila britská vláda. Počas práce na svojich vynálezoch vykonal Havkin väčšinu testov na vlastnom tele. Neskôr bolo v Indii zaočkovaných viac ako štyri milióny ľudí. A vynikajúci vedec bol vymenovaný za hlavného bakteriológa krajiny a riaditeľa Bombay Anti-Plague Laboratory (neskôr Haffkine Institute).

image

Vakcína

Unsplash/mufid Majnun/

Fungovanie harddiskov

Vytvorenie HHD bolo skutočnou revolúciou v zaznamenávaní informácií.  Aj keď je za otca tohto vynálezu považovaný Reynold Johnson, jeho základný element vytvorili dvaja vedci - David Thompson a Lubomyr Romankiw. Druhý menovaný sa narodil v roku 1931 v Žovkve na Ukrajine a teraz pracuje a žije v Spojených štátoch.

Práve oni dvaja vynašli magnetické tenkovrstvové úložné hlavy, revolučnú technológiu na zaznamenávanie a čítanie informácií na pevných diskoch Romankiw sa počas svojho života stal autorom 65 patentov a získal medzinárodné uznanie. V roku 2012 vstúpil Romankiw spolu s ďalšími deviatimi vynálezcami (vrátane Steva Jobsa) do americkej Národnej siene slávy.

image

HDD

Unsplash/vincent Botta/

Antitrombotické protetické srdcové chlopne

V roku 1965 vynašiel kyjevský chirurg Mykola Amosov antitrombotické protézy a vykonal prvú operáciu mitrálnej chlopne srdca. Amosov tiež založil Centrum kardiochirurgie, ktoré sa stalo špičkovým svetovým centrom globálnych inovácií v medicíne. V centre vykonali takmer stotisíc operácií srdca, vrátane asi 36-tisíc operácií s mimotelovým krvným obehom.

image

Vedci využili unikátnu príležitosť. Dvojičky vyrastali od seba v rôznych krajinách, boli medzi nimi zásadné rozdiely

Petrolejová lampa

Petrolejovú spaľovaciu lampu vytvorili ľvovskí lekárnici Ignacy Łukasiewicz a Jan Zech v roku 1853. Zároveň bola vynájdená lampa a nový spôsob získavania petroleja destiláciou a čistením oleja. Petrolejka sa skladá z nádrže na petrolej, knôtu, skleneného cylindra, prípadne ďalších pomocných ochranných, upevňovacích alebo okrasných častí. Petrolejky určené na zavesenie na stenu majú obvykle pomocné zrkadlo, ktoré odráža späť do miestnosti inak nepoužiteľné svetlo.

image

Petrolejová lampa

Unsplash/tolga Ulkan/

Najväčšie lietadlo na svete (zničené pri ruskej invázii)

Ukrajinský Antonov An-225 „Mriya“ („Sen“) bol do tohto roka najväčším komerčným lietadlom na svete a najťažším lietadlom všetkých čias. V roku 1989 vytvoril jediným letom až 106 svetových rekordov, pričom maximálna vzletovú hmotnosť sa pohybovala na úrovni viac ako 500-tisíc kilogramov.

„Mriya“ bol skonštruovaný v rokoch 1985-1988 v Kyjeve a bol navrhnutý pre potreby vesmírneho programu. Na svojom trupe dokázal niesť sovietsky raketoplán Buran. Od roku 2002 sa Antonov-225 používal na komerčnú dopravu, 27. februára bol však zničený pri ťažkých bojoch o letisko Hostomeľ.

Poštové smerovacie číslo

Unikátny moderný systém označovania písmen, dnes u nás známy ako PSČ, vznikol v Charkove v roku 1932. Spočiatku používal čísla od 1 do 10, neskôr sa formát zmenil na číslo-písmeno-číslo. So začiatkom druhej svetovej vojny bol tento systém indexovania zrušený, no neskôr sa naďalej používal v mnohých krajinách sveta.

image

Rusko vraj na Ukrajine používa nové laserové superzbrane. Zelenskyj sa im vysmial

Filtre pre Snapchat

Je pravda, že táto inovácia nezachránila životy ani život nejakým spôsobom neuľahčila, ale spôsobila revolúciu v spôsobe používania sociálnych médií. Technológia, ktorú denne používajú milióny ľudí a ktorá spája ľudí na celom svete, sa objavil pred pár rokmi práve v aplikácii Snapchat.

Vývojári tejto sociálnej siete ich začali využívať potom, ako odkúpili ukrajinský start-up Looksery. Ten bol kúpený v roku 2015, založil ho ukrajinský tím s Victorom Shaburovom ako generálnym riaditeľom na čele. Dnes nájdeš filtre takmer v každej aplikácii sociálnych sietí, pričom stále pribúdajú nové verzie a možnosti.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/tech/ako-na-to, menuAlias = ako-na-to, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
10. október 2024 17:41