Či už si fanúšikom ChatuGPT alebo skôr si voči tomu skeptický, nič to nemení na fakte, že umelá inteligencia sa postupne stáva súčasťou našich životov. Momentálne sa niektorí odborníci zamerali aj na otázku, ktoré povolania by mohol tento súčasný fenomén nahradiť.
Ohrozené profesie
Do tejto kategórie sa zaraďujú kódovači, počítačoví programátori či analytici dát. Okrem nich sú súčasťou aj vývojári softvérov či webov. Faktom je, že ChatGPT môže „nahradiť väčšinu ich práce,“ hovorí Madgavkar pre portál Business Insider.
Niet sa čomu čudovať, keďže sa osvedčil ako veľmi dobrý v číslach s relatívnou presnosťou. „Umelá inteligencia, ako je ChatGPT, je dobrá v počítaní čísel. Pokročilé technológie by v skutočnosti mohli vytvárať kód rýchlejšie ako ľudia,“ uvádza sa na portáli Unilad.
Samozrejme, nie všetci sa v názore o nahradení úplne zhodnú. Profesor na Kolumbijskej škole biznisu Oded Netzer si myslí, že umelá inteligencia skôr ľuďom v tejto oblasti pomôže, ale úplne ich nenahradí. „Pokiaľ ide o pracovné miesta, myslím si, že ide predovšetkým o posilnenie, a nie o úplné nahradenie. Kódovanie a programovanie je toho dobrým príkladom. V skutočnosti umelá inteligencia dokáže napísať kód celkom dobre.“
Pracovníci v médiách
Keďže ChatGPT zvládne napísať články ľavou zadnou, nie je prekvapením, že aj novinári a iní tvorcovia obsahu sú tak trochu ohrození vytlačením novou technológiou. Umelá inteligencia sa totiž ukázala byť dobrá v čítaní, písaní a dokáže aj porozumieť textovým údajom. Podľa ekonóma Paula Krugmana, ChatGPT by mohol plniť úlohy ako je písanie „efektívnejšie ako ľudia.“
Je pravda, že v mediálnom odvetví sa už začína pomaly experimentovať so schopnosťami umelej inteligencie pri tvorbe obsahu. Príkladom je aj nový portál CNET, ktorý je podobný ChatGPT, a napísal už niekoľko článkov. Podľa Madgavkar ale nemusíme hneď panikáriť. Väčšina práce tvorcov obsahu sa podľa nej nedá len tak automatizovať. „V každom z týchto povolaní je veľa ľudského úsudku.“
Pracovné miesta v práve
Úlohou právnych asistentov je predovšetkým prijímať veľké množstvo informácií, zlučovať všetky svoje poznatky, a následne ich spracovávať do spisov alebo stanovísk. Aj táto práca by sa podľa niektorých dala nahradiť umelou inteligenciou. „Tieto údaje sú v skutočnosti dosť štruktúrované, veľmi jazykovo orientované, a preto sú celkom vhodné pre umelú inteligenciu.“
Ale ani v tomto prípade umelá inteligencia nebude môcť byť úplnou náhradou, pretože táto práca si vyžaduje ľudský úsudok na pochopenie, čo zákazník či zamestnanec chce. A tam sa ešte schopnosti technológie nedostali. V tomto prípade môže byť len pomôckou, istým posilňovačom produktivity, pretože je tu možnosť zľahčiť si prácu a použiť technológie, ktoré isté veci dokážu urobiť lepšie.
Analytici dát na trhu
Ako sa uvádza na portáli Business Insider, umelá inteligencia dokázala svoju dobrú schopnosť analyzovať dáta a predpovedať určité výsledky. Aj to je dôvod, prečo analytikov prieskumu trhu môže nahradiť súčasná senzácia umelej inteligencie. Analytici sú totiž zodpovední za zhromažďovanie dát, rozoznávanie trendov a následné použitie získaných dát na návrh marketingovej kampane, ktorá bude účinná, a taktiež im pomáhajú pri rozhodovaní, kam umiestniť reklamu. „Toto sú veci, ktoré, ako vidíme, by umelá inteligencia dokázala zvládnuť,“ hovorí Muro.
Učitelia
Aktuálny strašiak asi každého učiteľa je ChatGPT. Majú totiž obavy, že študenti nebudú váhať a túto novú technológiu budú používať pri písaní svojich domácich úloh alebo prác. Podľa prodekana na Katedre výpočtovej techniky a informačných vied na Rochesterskom technologickom inštitúte Pengchenga Shiho, by sa učitelia skôr mali obávať o stabilitu svojho zamestnania. ChatGPT totiž „veľmi ľahko dokáže učiť.“
A hoci má táto technológia ešte stále nejaké chyby, čo sa týka najmä znalostí, je veľmi jednoduchá cesta, ako to napraviť. Umelá inteligencia totiž funguje na učení, čiže stačí ChatGPT vycvičiť a môže nastúpiť do práce.
Grafickí dizajnéri
Asi nikoho neobišla virálna umelá inteligencia, ktorá ti dokázala vygenerovať z tvojej fotky rôzne varianty, kde si vyzeral ako historická postava, fantasy postava a podobne. Pravdepodobne neexistuje nikto, kto sa s tým nestretol a určite to aj viacerí z vás vyskúšali. Traja profesori už v decembri minulého roka dali do pozornosti fakt, že umelá inteligencia dokáže vygenerovať obrázky v priebehu pár sekúnd, čím sa ukázal ako potenciálny narušiteľ priemyslu grafického dizajnu. Tento fakt môže ublížiť naozaj mnohým dizajnérom, ktorí sa práve týmto povolaním živia.