Po 40 rokoch sa prebudila sopka na ostrove La PalmaTASR/AP
StoryEditor

Odborníci sú znepokojení: Výbuch sopky na kanárskom ostrove La Palma môže trvať tri mesiace

TASR22.09.2021., 12:50h
Úrady oznámili, že obyvatelia sú stále sopkou ohrození – napríklad zemetraseniami, prúdmi lávy, jedovatými plynmi, sopečným popolom a kyslým dažďom.
Lajkuj Brainee.sk na

Vulkanologický ústav Kanárskych ostrovov uviedol, že jeho výpočet je založený na dĺžke predchádzajúcich výbuchov na tomto španielskom súostroví, po ktorých tak ako po najnovšej erupcii nasledovali obrovské prúdy lávy a dlhotrvajúca seizmická činnosť. Ústav hlásil, že v utorok neskoro večer nastalo silné zvýšenie v počte menších erupcií, pri ktorých vystreľovalo do vzduchu na ostrove La Palma kamene a žeravé uhlíky. 

Od výbuchu sopky uplynulú nedeľu pohltili mohutné rieky nezastaviteľnej lávy – niekedy až šesť metrov vysoké – celkovo 185 budov, väčšinu domov na vidieku. Láva teraz pokrýva 154 hektárov, uviedol vulkanologický ústav. Prúdy lávy smerovali dolu svahom k zaľudnenejšiemu pobrežiu ostrova La Palma. V utorok večer evakuovali okolo tisíc ľudí z obce Todoque nachádzajúcej sa priamo na pobreží a celkový počet evakuovaných tak stúpol na približne 6-tisíc.

Dopad lávy, ktorej teplota prekračuje tisíc stupňov Celzia, na masu vody môže spôsobiť explózie a vytvoriť mraky jedovatého plynu. Urýchlené evakuácie pomohli zabrániť obetiam sopečného výbuchu, hoci škody na domoch, infraštruktúre a poľnohospodárskej pôde sú značné, uviedli predstavitelia.

Pohotovostné služby na ostrove sa v utorok večer pokúsili odvrátiť časť lávy pomocou čelných nakladačov, aby vyčistili cestu pre rozžeravené kamene, ktoré mali nasledovať. Záchranári dúfali, že takto kamene presmerujú preč od nehnuteľností. Predstavitelia povedali, že nevedia, či to zaberie. Sopka tiež každý deň vychrlí 8-tisíc až 10 500 ton oxidu siričitého, ktorý nepriaznivo postihuje pľúca, upozornil vulkanologický ústav.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
27. marec 2023 13:41