Aktualizované: Server nemeckého denníka Bild predbežne stiahol svoj článok o údajnej dcére ruského prezidenta Vladimira Putina. Najčítanejší nemecký denník svoj krok zdôvodnil podozrením, že predmetné výroky by mohli pochádzať z falošného účtu na sociálnych sieťach. „Bild toto podozrenie dôkladne preveruje a článok o Luize Rozovej preventívne sťahuje,” uviedol server.
Rozovová pracuje v parížskej galérii, ktorá vystavuje protivojnové umenie, a jej slová sa zdajú byť odsúdením ruskej agresie na Ukrajine. „Je to také krásne, opäť svetu ukázať svoju tvár,“ napísala údajne Rozovová - pôvodným menom Jelizaveta Krivonogichová, na telegramový účet „Umenie Luizy“. „Pripomína mi, kto som a kto zničil môj život,“ píše portál iDnes.
Nepriznaná dcéra?
Svojho údajného otca priamo nemenuje. Rovnako o ruskom prezidentovi priamo nehovorí v inom príspevku, ktorý však jasne odkazuje na šéfa Kremľa. „Muža, ktorý vzal milióny životov a zničil ten môj.“ Bild tvrdí, že má prístup k účtu, ktorý má údajne patriť Putinovej dcére. Informácie nemeckého denníka nie je možné overiť.
O dcére bývalej Putinovej upratovačky Svetlany Krivonogichovej sa dlhodobo špekuluje, že je neuznanou nemanželskou dcérou ruského prezidenta, a to kvôli jej fyzickej podobnosti so šéfom Kremľa. Portál Kyiv Independent poznamenáva, že Rozovová v rozhovoroch oficiálne nikdy nepotvrdila ani nevyvrátila, či je Putin skutočne jej otec.
„Súdiac podľa Putinových mladších fotiek, pravdepodobne áno, vyzerám ako on. Ale ako sa ukazuje, existuje veľa ľudí, ktorí vyzerajú ako Vladimir Vladimirovič,“ povedala v roku 2021 portálu CQ Russia.
Luxusný majetok
Spojenie Rozovovej s ruským prezidentom naznačuje aj podozrivo rozsiahly majetok Krivonogichovej. Keď sa jej v roku 2003 narodila Jelizaveta, získala podiel v niekoľkých spoločnostiach a kúpila dve luxusné nehnuteľnosti v Petrohrade a Moskve, napísal v minulosti investigatívny tím Projekt. Stala sa tiež spolumajiteľkou lyžiarskeho strediska v Leningradskej oblasti. Podľa iného investigatívneho projektu jej patrí luxusný apartmán v Monaku.
Rozovová teraz žije v Paríži a pracuje v galériách Albatros Studios a L Galerie. Tie sú známe tým, že sa zameriavajú na súčasné umenie s politickými a protivojnovými motívmi. V oboch vystavovali ruskí aj ukrajinskí umelci. Galéria potvrdila, že Rozovová je súčasťou jej manažérskeho tímu a zároveň nekladie otázky ohľadom pôvodu svojich zamestnancov.
Ruská umelkyňa žijúca v exile Nasťa Rodionovová postoj galérie odsúdila. „V kontexte prebiehajúcej ruskej útočnej vojny musia ľudia, ktorí organizujú akékoľvek verejné podujatia za účasti protivojnových umelcov a v niektorých prípadoch aj priamych obetí režimu, konať maximálne transparentne a citlivo. Musíme vedieť, s kým spolupracujeme, a informovane sa rozhodnúť, či nám to nevadí. Moja osobná odpoveď v tomto prípade je ‚nie‘.“
Putin má oficiálne dve dcéry. Špekuluje sa tiež o dvoch neuznaných synoch, ktoré má mať so svojou údajnou milenkou, bývalou ruskou modernou gymnastkou Alinou Kabaevovou.
Portál iDnes patrí do portfólia vydavateľstva Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.