Severokórejský vodca Kim Čong-un.朝鮮通信社/Tasr/ap
StoryEditor

Pašovaný severokórejský telefón odhalil desivú realitu: Každu chvíľu screenshot obrazovky a zmena jazyka podľa ideológie

Sarah Dobiašová04.06.2025., 14:30h

Severokórejský smartfón, ktorý sa navonok javí ako obyčajné zariadenie, skrýva v sebe desivú technológiu na cenzúru a dohľad nad obyvateľmi jedného z najizolovanejších režimov sveta.

Lajkuj Brainee.sk na

Zariadenie, ktoré sa podarilo tajne prepašovať z KĽDR, odhalilo, ako severokórejský režim Kim Čong-una technologicky sleduje a kontroluje správanie svojich občanov. Vyšetrovanie BBC ukázalo, že mobil má zabudovaný softvér, ktorý každých päť minút automaticky vyhotoví snímku obrazovky. Tieto záznamy sú následne uložené v zabezpečenej zložke, ku ktorej nemá prístup samotný používateľ, ale iba štátne orgány.

Týmto spôsobom môžu takzvané „zásahové jednotky mládeže“ odhaliť, či používatelia nehľadajú zakázaný obsah alebo sa nevyjadrujú kriticky voči režimu. Okrem sledovania aktivít telefón zároveň upravuje texty počas písania. Napríklad populárne juhokórejské výrazy sú automaticky nahrádzané ideologicky prijateľnými alternatívami.

Slovo „oppa“ – v Južnej Kórei bežne používané ako označenie staršieho brata alebo priateľa – sa nahrádza slovom „súdruh“. Zároveň sa zobrazí varovná správa: „Toto slovo sa môže používať len na označenie tvojich súrodencov.“

image

Rozzúrený Kim Čong-un. Prizeral sa na to, ako sa jeho nová vojnová loď rozsypala hneď pri spustení na vodu

image

Telefón prepašovaný zo Severnej Kórey odhalil šokujúce detaily o represívnom režime Kim Čong-una.

Pixlr/ Bbc News/

Ďalším príkladom je výraz „Južná Kórea“, ktorý je automaticky preformulovaný na „bábkový štát“, čo zodpovedá propagandistickej rétorike Pchjongjangu.

Zariadenie, ktoré sa dostalo mimo krajiny v roku 2024 vďaka spravodajskej sieti Daily NK, potvrdzuje rastúcu technologickú kontrolu obyvateľstva. Neúcta k vedeniu či držanie zahraničných materiálov sa v KĽDR považuje za závažný prečin – s trestami od pokút cez pracovné tábory až po verejné popravy.

Organizácia pre ľudské práva v Južnej Kórei zdokumentovala viacero takýchto trestov – vrátane prípadov, keď boli mladí ľudia popravovaní len za to, že mali na telefónoch juhokórejské médiá.

Okrem toho štát obmedzuje prístup k internetu, všetky médiá vlastní vláda a kontakt so zahraničím je prísne zakázaný. Napriek tomu sa tisíce USB kľúčov a SD kariet s hudbou, filmami a informáciami o demokracii každý mesiac tajne dostávajú do krajiny. Tieto úsilie vedie viacero neziskových organizácií, ktoré tvrdia, že práve tieto ilegálne informácie motivujú mnohých k úteku.

Režim sa však bráni. Od pandémie Covid-19 boli napríklad na hraniciach s Čínou nainštalované elektrické ploty a v roku 2020 KĽDR zaviedla nové zákony, podľa ktorých môže byť každý, kto šíri cudzie médiá, potrestaný aj trestom smrti.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
05. jún 2025 19:36