
Bol to človek otrávený, zápalný, trpiaci nevysvetliteľnými bolesťami hlavy, ale hĺbavý. Tak si ho aspoň predstavoval a tak ho vykreslil v románe Majster a Margaréta jeden z najväčších ruských spisovateľov 20. storočia Michail Bulgakov, píše portál iDnes.
„Prokurátorovi šklblo v tvári a prikázal ticho:,Predveďte obžalovaného.‘ Ale to už stráž privádzala z otvorenej terasy na kolonádu asi dvadsaťsedemročného muža a postrčila ho pred vladárovo kreslo,“ popisuje Bulgakov Pilátovo stretnutie s Ježišom.
„Trpel za vlády Poncia Piláta...“. Dodnes majú vykladači Písma problém vysvetliť, prečo prví kresťania túto zmienku do svojej kľúčovej modlitby vložili.
Pomätený filozof
„Chvíľu mlčal a potom sa ticho opýtal aramejsky:,To ty si vyzýval ľud, aby zboril jeruzalemský chrám?‘ Pritom sedel nehybne ako socha a len slabo pohyboval perami.
Vinník so zviazanými rukami sa trochu naklonil dopredu a uisťoval:,Ver mi, dobrý človeče...‘ Ale prokurátor ho prerušil bez toho, aby sa zvýšil hlas alebo zmenil pózu:,Ty ma oslovuješ dobrý človeče? Si na omyle. Po celom Jeruzaleme si o mne šepkajú, že som netvor, a majú pravdu.‘ Potom rovnako monotónne dodal:,Centuriona Krysobijca ku mne!‘“
Áno, Bulgakovov Pilát nechal Ježiša zbiť, ale tiež si ho neskôr znova vypočul, debatoval s ním o životných hodnotách a zistil (v duchu novozákonného podania), „že ten potulný filozof je pomätený, prečo odmietol potvrdiť rozsudok smrti“. Predstavitelia jeruzalemských Židov si však ukrižovanie nepohodlného vykladača Biblie, ktorý sa nedrží tradičného podania, presadili.
Čo je pravda?
Pilát Pontský bol rímsky občan a vysoký úradník ríše. Kto presne bol a odkiaľ pochádza, je však dodnes predmetom špekulácií. Vie sa, že zhruba v rokoch 26 až 36 nášho letopočtu, v čase, keď Rímu vládol cisár Tiberius, pôsobil ako prefekt rímskej provincie Judea.
„Vyvolal tam nepriateľstvo Židov voči Rímu urážkou ich náboženského cítenia. Rozvesil bohoslužobné obrazy cisára po celom Jeruzaleme a nechal raziť mince s rímskymi náboženskými symbolmi,“ pripomína renomovaná Encyclopaedia Britannica.
Neskôr mu však bolo kvôli jeho tvrdosti „nariadené vrátiť sa do Ríma, aby sa postavil pred súd za krutosť a útlak, najmä na základe obvinenia, že popravil muža bez riadneho súdu. Podľa Eusebia z Cesareja potom Pilát spáchal samovraždu na príkaz cisára Caliguly“.
Snáď práve preto, že informácií o ňom je minimum, vzbudzoval o to viac pozornosti a fantázie umelcov. Vo filme dostal množstvo známych tvárí, hrali ho napríklad Jean Marais či David Bowie, v Česku zase Luděk Munzar.
Z literátov si ho vypožičali okrem citovaného Bulgakova napríklad George Bernard Shaw, Friedrich Dürrenmatt či Karol Čapek v Knihe apokryfov, kde z neho aj on urobil premýšľavého muža: „Ja verím, verím, horúcne verím, že je pravda a že ju človek spoznáva,“ odpovedal Pilát. „Ja verím. Úplne nepochybne verím. Ale čo je pravda?“
Portál iDnes patrí do portfólia vydavateľstva Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.