Človek vs. robot.Pixlr/Wikipédia/Olympiava/
StoryEditor

Polmaratón, ktorý prepíše históriu a pravidlá športu. V Číne si tento rok 12 000 ľudí zasúťaží s humanoidnými robotmi

Sarah Dobiašová26.01.2025., 10:00h

V apríli 2025 sa v Pekingu uskutoční polmaratón, aký svet ešte nevidel. Na štarte sa okrem 12 000 bežcov objavia aj humanoidní roboti, ktorí sa postavia proti ľuďom v nezvyčajnej súťaži. Tento krok podčiarkuje ambície Číny stať sa lídrom v oblasti umelej inteligencie a robotiky. Kto zvíťazí – technológia alebo ľudská vytrvalosť?

Lajkuj Brainee.sk na

Čína sa pripravuje na technologickú revolúciu a teraz ukáže svoje ambície v oblasti robotiky. V apríli 2025 sa v okrese Daxing v Pekingu uskutoční pretek, ktorý spojí svet ľudí a robotov. Po prvý raz v histórii sa humanoidní roboti postavia vedľa 12 000 bežcov v polmaratóne na 21 kilometrov. Tento unikátny závod je nielen športovou udalosťou, ale aj symbolom technologických pokrokov, ktoré Čína neustále posúva vpred.

Človek vs. robot

Závod v Pekingu je jedinečný tým, že ľudskí bežci a humanoidní roboti budú čeliť rovnakým podmienkam. Humanoidní roboti, ktorí sú navrhnutí tak, aby napodobňovali pohyb človeka, budú súťažiť v reálnom čase na trati s rovnakým cieľom: prebehnúť 21 kilometrov. Je to historický krok, ktorý nevykročil žiadny iný pretek na svete.

Prečo práve tento pretek?

Tento polmaratón podčiarkuje obrovský technologický pokrok Číny, ktorá sa usiluje o globálnu dominanciu v oblasti umelej inteligencie a robotiky. Čína už dnes patrí medzi svetových lídrov v týchto oblastiach, pričom tento závod slúži ako ďalší dôkaz jej ambícií v tejto oblasti. Okrem športového aspektu je tento pretek aj technologickým testom, ktorý ukáže, ako ďaleko dokázali spoločnosti vyvinúť roboty schopné pohybovať sa ako ľudia.

Prípravy a očakávania

Na preteku sa zúčastnia humanoidní roboti z rôznych krajín, ktorí budú musieť splniť prísne požiadavky – od podobnosti s človekom až po schopnosť pohybovať sa na dvoch nohách. Zaujímavé je, že roboty nebudú len pasívnymi účastníkmi; niektorí z nich budú plne autonómni, iní budú pod dohľadom operátorov. Rovnako bude možné počas preteku meniť batérie robotov, čo môže byť rozhodujúcim faktorom pri výkone.

Čína sa chce stať lídrom v robotike

Čína sa rozhodla investovať do robotiky a umelej inteligencie aj z praktických dôvodov. Očakáva sa, že vďaka pokročilým technológiám bude môcť riešiť problémy, ako je starnúca populácia, nedostatok pracovnej sily a starostlivosť o starších občanov. Už dnes Čína nasadzuje roboty na rôzne pozície – od výrobného sektora až po starostlivosť o seniorov. Tento závod v Pekingu je len ďalším krokom v tejto digitálnej revolúcii.

Kto zvíťazí?

Polmaratón v Pekingu sa stane nielen súťažou, ale aj symbolom technického pokroku. Čína opäť raz dokazuje, že je na vrchole technologických inovácií a jej ambície v oblasti robotiky len rastú. Kto nakoniec prebehne cieľovú čiaru ako prvý – ľudský bežec alebo humanoidný robot? To sa ukáže už v apríli 2025, keď sa technológia a ľudská vytrvalosť stretnú na jednej trati.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
30. marec 2025 01:25