Mestp Chongqing.Unesco/
StoryEditor

Megamesto, v ktorom nie je jasné, kde končí zem. Život sa v ňom odohráva na poschodiach, vlaky prechádzajú cez obytné budovy

Sarah Dobiašová07.01.2025., 09:00h

V srdci Číny sa nachádza obrovské mesto, ktoré sa svojou rozlohou rovná Rakúsku a s 32 miliónmi obyvateľov je jedným z najväčších na svete. Aj napriek svojej veľkosti a unikátnej infraštruktúre, ktorá vyzerá ako zo sci-fi filmu, je Chongqing pre mnohých stále neznámym miestom.

Lajkuj Brainee.sk na

Keď sa hovorí o obrovských mestách a metropolách, väčšina ľudí okamžite spomenie New York, Tokio alebo Šanghaj. Avšak existuje jedno mesto, ktoré je rozlohou podobné Rakúsku, má 32 miliónov obyvateľov, ale veľa ľudí o ňom nikdy nepočulo – a tým mestom je Chongqing.

Toto mesto na juhozápade Číny je známe svojou fascinujúcou a na prvý pohľad chaotickou infraštruktúrou, ktorá si môže získať srdce každého fanúšika dystopických filmov. S viacúrovňovými diaľnicami, vlakmi, ktoré sa doslova presekávajú cez obytné budovy, a panorámou plnou žiarivých mrakodrapov, Chongqing vyzerá ako niečo, čo by mohlo byť vystrihnuté priamo z filmu typu Blade Runner.

Mesto, ktoré nikdy nemá dosť

YouTuber PPPeter sa rozhodol poodhaliť tajomstvá tohto ukrytého klenotu a predstavil ho svojim miliónom sledovateľov. Mesto ho fascinovalo tak veľmi, že si vtipne poznamenal: „Stratiť sa v Chongqingu je len súčasťou zábavy.“ Tento nápadný charakter mesta totiž spočíva práve v jeho vrstvení, kde nie je vždy jasné, čo je zem. To, čo sa môže na prvý pohľad javiť ako pevnina, môže byť v skutočnosti 20. poschodie kancelárskej alebo obytné budovy.

image

V tomto meste bývajú všetci obyvatelia pod jednou strechou. Dostaneš sa tam len jednosmerným tunelom

Chongqing – mesto, ktoré vzniklo z administratívnych zmien

Ako vysvetľuje PPPeter, príbeh Chongqingu sa začína a aj trochu končí v roku 1997, keď sa mestské hranice rozšírili o tri oblasti – Fuling, Wanxian a Quanjiang. Týmto krokom sa Chongqing stal najväčším mestom na svete z hľadiska počtu obyvateľov a rozlohy, keď sa jeho populácia vyšplhala na neuveriteľných 32 miliónov a územie zaberalo 82 403 km², čo je približne veľkosť Rakúska.

image

Mestp Chongqing.

Thebiggestcitiesinchina/

Každodenný život v meste bez pevnej zeme

Iný YouTuber, Jackson Lu, sa rozhovoril o náročnosti každodenného života v tomto megameste. Vo videu sa podelil o svoje skúsenosti s každodenným dochádzaním v Chongqingu: „Začínam tým, že schádzam z môjho 18-poschodového bytu bez výťahu, ale vďaka tomu, že zem je na 12. poschodí, to nie je až taký problém,“ povedal. Následne sa podelil o zážitok z jazdy metrom, ktoré vyzerá skôr ako jazda na horskej dráhe, pričom vlak prechádza priamo cez obytné budovy.

Jackson často označuje Chongqing za najviac kyberpunkové dystopické mesto na svete a mnoho divákov sa nad týmto mestom zamýšľa. Niektorí ho považujú za fascinujúci, iní zas za desivý. „Neviem sa rozhodnúť, či je to úžasné, alebo strašidelné,“ napísal jeden z komentujúcich. Ďalší dodal: „Je to tak dystopické, ale zároveň také cool.“

Chongqing rozhodne nie je mestom pre každého, ale jeho jedinečná architektúra a infraštruktúra sú skutočne fascinujúce a hodné pozornosti. Pre tých, ktorí obdivujú sci-fi filmy alebo kyberpunkovú estetiku, je Chongqing ako stvorený na natáčanie ďalšieho pokračovania Blade Runnera. 

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
20. január 2025 14:13