V roku 2017 a 2018 sa archeológovia na severozápade Frankfurtu, v oblasti bývalého rímskeho mesta Nida, pustili do vykopávok, ktoré odhalili pohrebisko s 127 hrobmi. To, čo objavili v jednom z nich, však prekvapilo aj najskúsenejších odborníkov. V hrobe muža, ktorý žil medzi rokmi 230 a 270 n.l., našli neobyčajný artefakt: malú, tenkú striebornú fóliu, ktorá bola pôvodne stočená. Tento nález sa neskôr ukázal byť amuletom, ktorý, ako sa ukázalo, nesie kresťanské symboly a texty.
Amulet je dnes známy ako Frankfurtská strieborná inskripcia, a podľa odborníkov je to jeden z najstarších dôkazov o prítomnosti kresťanstva v oblasti severne od Álp. Zatiaľ čo doteraz sa predpokladalo, že kresťanstvo sa začalo šíriť v tejto oblasti až v 4. storočí, tento objav naznačuje, že kresťanské myšlienky mohli existovať v tejto časti Rímskej ríše už o niekoľko desaťročí skôr.
Mysteriózny amulet
Amulet s dĺžkou iba 3,5 centimetra je považovaný za "fylakteriu" — predmet, ktorý mal podľa viacerých historických prameňov chrániť svojho nositeľa pred nešťastím, chorobami alebo dokonca démonickými silami. Dr. Tine Rassalle, biblická archeologička, ktorá sa na štúdii amuletu podieľala, vysvetlila, že podobné predmety boli v staroveku bežné, no v západnom Ríme boli omnoho vzácnejšie.
,,Fylakterie boli východného pôvodu, predovšetkým v stredomorskej oblasti, ale tento nález v Nemecku naznačuje, že kresťanské myšlienky sa mohli šíriť aj do vzdialenejších regiónov," uviedla Rassalle. Tento objav môže ukázať, že kresťanstvo bolo prítomné v západnej Európe skôr, než sa predpokladalo, a to ešte pred oficiálnym prijatím kresťanstva Rímskou ríšou.
Technológia odhaľuje tajomstvá
Fólia bola po stáročiach zrolovaná a poškodená, čo by sťažovalo jej analýzu. Archeológovia však použili najnovšie technológie, vrátane CT skenovania, aby "rozrolovali" tento artefakt a odhalili 18 riadkov textu. Po rozsiahlej analýze tím pod vedením profesora Markusa Scholza z Goetheho univerzity v Frankfurte dekódoval tento text. Profesor Scholz tvrdí, že inskripcia obsahuje typické kresťanské motívy, ktoré potvrdzujú, že muž bol zrejme oddaný svojej viere.
Tento amulet je považovaný za dôkaz, že kresťanské symboly a myšlienky sa šírili aj medzi obyvateľmi Rímskej ríše, ktorí ešte neboli oficiálne kresťanmi. Podľa odborníkov by tento nález mohol prepisovať históriu kresťanstva, pretože ukazuje, že kresťanstvo mohlo byť prítomné na území dnešného Nemecka už v 3. storočí, teda ešte pred jeho šírením po celej Rímskej ríši.
Prvý kresťan severne od Álp?
Súčasťou tohto objavu je aj nový pohľad na rané šírenie kresťanstva v Európe. Muž, ktorého hrob obsahoval tento amulet, je považovaný za "prvého kresťana severne od Álp". Tento titul je síce symbolický, no ukazuje, ako ďaleko sa kresťanská viera mohla rozšíriť ešte pred tým, než sa stala dominantným náboženstvom v Rímskej ríši.
Dr. Ina Hartwig, vedúca kultúry a vedy vo Frankfurte, označila tento nález za výnimočný a uviedla, že bude mať obrovský vplyv na výskum v oblasti archeológie, náboženstva, filológie a antropológie. ,,Tento nález má obrovský potenciál zmeniť naše chápanie raného kresťanstva a jeho šírenia," dodala.
Nález strieborného amuletu v Nemecku je skutočne prelomovým objavom, ktorý naznačuje, že kresťanské myšlienky mohli byť prítomné v Európe už skôr, než sa doteraz predpokladalo. Tento artefakt ukazuje, že kresťanstvo sa mohlo začať šíriť do oblastí severne od Álp už v 3. storočí a poskytuje fascinujúci pohľad na skorý vývoj tejto viery. Ako uviedol Dr. Hartwig, tento objav ,,určite udrží vedu zaneprázdnenú na dlhé roky".