Bieloruský opozičník, šéf Národného protikrízového výboru (NAU) Pavel Latuško uviedol, že Lukašenko podľa niektorých zdrojov trpí "infekčno-alergickou myokarditídou". „Skrátka má choré srdce,“ vysvetlil.
„Z konzultácií s mojou sesternicou, ktorá je lekárkou, som sa dozvedela, že to obvykle odznie samo, ale kľúčový je odpočinok,“ uviedla na Twitteri Anna Dynerová z Poľského inštitútu pre medzinárodné záležitosti.
Spolu so špekuláciami o diktátorovom zdraví sa hovorí dokonca o jeho možnom otrávení ruským režimom. Túto možnosť Dynerová ale považuje za krajne nepravdepodobnú. Putin by z toho totiž podľa nej teraz nič nemal. „Pre Rusko by to počas vojny s Ukrajinou znamenalo akurát ďalšie politické nepokoje, ktoré si nemôže dovoliť,“ povedala pre denník Gazeta Wyborcza, hoci je pripojenie Bieloruska k Rusku dlhodobým cieľom Kremľa.
Možný pád diktátorského režimu
O možných scenároch, ktoré by mohli nastať po páde Lukašenkovho režimu, začali hovoriť činitelia z Bieloruska aj iných krajín. Napríklad vodkyňa exilovej opozície Svjatlana Cichanouská povedala, že „v krajinách, kde vládne diktatúra, sa celý systém začne rúcať, keď vodca zmizne“.
Bývalý dôstojník Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU) Ivan Stupak uviedol, že zatiaľ má síce v Bielorusku všetko pod plnou kontrolou Výbor štátnej bezpečnosti (KGB), to však podľa neho nič neznamená. Poukázal na rýchly koniec komunistickej vlády v Rumunsku. „Keď režim Nicolae Ceausesca začal praskať vo švíkoch, za šesť dní sa zrútil,“ pripomenul. „Ich tajná služba Securitate, ktorá mala väčší dosah, rozsah a krutosť ako bieloruská KGB, nemohla nepokojom odolať,“ povedal Stupak. Podobný osud môže podľa jeho názoru stretnúť aj Bielorusko. Potom by zrejme Rusko muselo v krajine nejakým spôsobom zasiahnuť.
Pri moci je od roku 1994
Lukašenko je pri moci od júla 1994, kedy bol hlavou štátu zvolený prvýkrát. O dva roky neskôr presadil novú ústavu a vďaka tomu prezidentský mandát predĺžil do roku 2001. Prezidentské voľby v tomto roku opäť vyhral a referendom v roku 2004 zrušil obmedzenie, ktoré mu znemožňovalo vykonávať úrad prezidenta viac ako dve funkčné obdobia. Lukašenko potom podľa ústrednej volebnej komisie vyhral aj ďalšie voľby v rokoch 2006, 2010 a 2015. Podľa oficiálnych výsledkov bol zvolený aj vo voľbách v roku 2020.
Opozície a západné krajiny ale označili oznámený výsledok za zmanipulovaný a Bielorusko následne zažilo obrovskú vlnu protestov. Polícia proti nim tvrdo zasiahla a desaťtisíce ľudí zatkla.
Portál Idnes.cz patrí do portfólia vydavateľstva Mafra, do ktorého patrí aj Brainee.sk