Zatknutie Ovidia Guzmána viedlo k nepokojom v uliciachTasr/Tasr
StoryEditor

Zatkli syna „El Chapa“. Po zadržaní lídra drogového kartelu Sinaloa vyšli ľudia do ulíc

TASR06.01.2023., 11:00h

Mexické úrady vo štvrtok zatkli Ovidia Guzmána, jedného zo synov mexického narkobaróna Joaquína „El Chapa“ Guzmána.

Lajkuj Brainee.sk na

Ovidio Guzmán je jedným z lídrov kartelu Sinaloa z rovnomenného mexického štátu, ktorý je jednou z najmocnejších organizácii pašerákov drog na svete, píše Reuters. Zadržali ho počas zásahu v meste Culiacán v západomexickom štáte Sinaloa.

Po jeho zadržaní v oblasti došlo v meste k prejavom násilia a pouličným bojom. Úrady obyvateľov mesta vyzvali, aby sa zdržiavali vo svojich domovoch a zatvorené boli i školy a úrady. Varovanie pre svojich občanov vydalo aj veľvyslanectvo Spojených štátov.

Tohto muža zatkli aj v októbri 2019, no krátko potom ho prepustili z dôvodu násilných činov kartelu Sinaola.

Spojené štáty v minulosti ponúkli odmenu vo výške piatich miliónov dolárov za informácie, ktoré by viedli k zatknutiu alebo usvedčeniu Ovidia.

Americký prezident Joe Biden sa má začiatkom budúceho týždňa zúčastniť na summite lídrov severoamerických krajín v Mexiku a jednou z tém rokovaní bude aj bezpečnostná situácia.

USA z dôvodu zvýšeného počtu úmrtí na predávkovanie drogami vyvíjajú nátlak na Mexiko, aby bojovalo proti organizáciám zodpovedným za výrobu a prevážanie drog - vrátane kartelu Sinaloa, dodáva Reuters.

Ovidiov otec El Chapo (Krpec) Guzmán bol v roku 2019 súdom v New Yorku uznaný za vinného z viacerých ťažkých zločinov vrátane vrážd, únosov a pašovania drog. Dostal doživotný trest plus ďalších 30 rokov väzenia. 

 

 

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
28. máj 2024 09:13