
Rád sa zrodil ako mníšske spoločenstvo, ktoré je inšpirované svätým Jánom Krstiteľom vo Svätej zemi okolo roku 1050. Špitálnici prevádzkovali hospic, ktorý poskytoval starostlivosť a prístrešie pútnikom. V roku 1113 mu pápež Paschal II. udelil právo slobodne voliť svojich predstavených bez zásahov iných laických alebo náboženských autorít a poskytol tak právny nezávislý základ jeho nezávislosti. Pred rokom 1798 všetci rytieri zložili tri sľuby chudoby, čistoty a poslušnosti.
Na celom svete sa Maltézsky rád venoval zachovaniu ľudskej dôstojnosti a starostlivosti o všetkých, ktorí to potrebujú bez ohľadu na pôvod alebo náboženstvo ľudí v núdzi. Rád bol financovaný prostredníctvom dotácií.
Pomoc chudobným
„Už 60 rokov stojí Malteser International pri tých, ktorých zasiahla chudoba, choroba, konflikt a katastrofa, pomáha im viesť zdravý a dôstojný život – bez rozdielu náboženstva, pôvodu alebo politického presvedčenia,“ uvádza sa na oficiálnej stránke Order of Malta.
Založenie nemocnice
V 11. storočí maltézski rytieri v Jeruzaleme založili nemocnicu, aby sa mohli starať o pútnikov bez ohľadu na ich náboženské vierovyznanie alebo pôvod. Ich práca sa preslávila až v roku 1113, keď pápež Paschal II. oficiálne uznal kláštornú komunitu za laickú rehoľu.
Zatiaľ čo členovia Maltézskeho rádu v minulosti tradične patrili k aristokracii, dnes sa kladie dôraz na ušľachtilosť ducha a správania. Maltézsky rád sa skladá z 13 500 rytierov, dám a kaplánov. Členovia musia preukazovať oddanosť a sú prijímaní podľa jednotlivých krajín prostredníctvom priorít a národných asociácií.
Prijímanie do rádu
Členom rádu sa nemôže stať len tak hocikto. Prijímaní sú na základe pozvania. ,,Členovia sú ľudia s nepochybnou katolíckou morálkou a praxou, ktorí si v priebehu rokov získali zásluhy v súvislosti s Maltézskym rádom, jeho inštitúciami a jeho humanitárnymi prácami. Za návrhy na prijatie zodpovedá príslušné veľkopriorstvo alebo národná asociácia," uvádza sa na stránke Order of Malta.
Konšpiračné teórie
Konšpiračné teórie o ráde sa začali vytvárať najmä z dôvodu, že jeho činnosti boli istým spôsobom tajné a jeho členovia mali jedinečné politické postavenie a spojenie s križiackymi výpravami. Portál Foreign Policy píše, že medzi údajných členov mali patriť aj riaditelia organizácie CIA William Casey a John McCone, predseda Chrysleru Chairman Lee alebo člen GOP Pat Buchanan. Tieto informácie však žiadny zo spomínaných ľudí nepotvrdil.
Teórie však neskončili len pri špekulovaní o bývalých členoch. Niektoré z nich tvrdili, že rytieri mali stáť za rôznymi zločinmi, ako je napríklad atentát na Kennedyho či šírenie vírusu AIDS prostredníctvom kliník, ktoré Maltézsky rád založil v Afrike.
V roku 2006 v Spojených arabských emirátoch vyšiel v novinách článok, ktorý tvrdil, že rytierli mali priamo ovplyvňovať americkú politiku v Iraku či v Afganistane, čím vraj mali zopakovať svoju úlohu, ktorú zohrávali v krížových výpravách.
Na základe tohto článku islamistické webové stránky v Egypte začali vyzývať svojich stúpencov, aby zaútočili na veľvyslanectvo rádu v Káhire. Tieto udalosti prinútili rád vydať vyhlásenie, v ktorom tieto tvrdenia popierajú.
Okrem toho sa v dokumente na Youtube hovorí aj o tom, že rytieri boli spájaní aj s Hitlerom a nacistami, ktorým mali vraj pomáhať pri úteku. Nakoľko sú tieto teórie pravdivé, nikto netuší, pretože sa doteraz nepotvrdili.