Patriarcha Moskvy a celého Ruska Kirill vedie pravoslávnu vianočnú bohoslužbu v Katedrále Krista Spasiteľa v Moskve.Reuters/
StoryEditor

Ak zomriete za vlasť, odpustíme vám hriechy. Povedal patriarcha Kiril ruským vojakom

TASR26.09.2022., 13:00h

Ruská pravoslávna cirkev sľubuje vojakom odpustenie všetkých hriechov v prípade, že obetujú svoj život vo vojne.

Lajkuj Brainee.sk na

Patriarcha Kirill podľa tohto zdroja počas nedeľnej bohoslužby prirovnal smrť "pri plnení si vojenských povinností" tomu, ako Boh obetoval svojho jediného syna Ježiša. Ochotu obetovať sa označil 75-ročný Kirill za významný prejav "tých najlepších ľudských vlastností".

V súvislosti s Ukrajinou hovoril ruský patriarcha o "bratovražednej vojne" bez toho, aby krajinu menoval. Cirkev sa modlí za to, "aby sa tento boj čo najskôr skončil, aby sa v tejto bratovražednej vojne navzájom zabíjalo čo najmenej bratov", vyhlásil.

Kirill zároveň zdôraznil, že cirkev vie o sebaobetovaní tých, ktorí zahynuli pri plnení svojich vojenských povinností. "A preto veríme, že táto obeť zmyje všetky hriechy, ktorých sa človek dopustil," vyhlásil.

Podľa oficiálnych údajov, ktoré Moskva zverejnila vo štvrtok, zahynulo počas "špeciálnej vojenskej operácie" na Ukrajine od februára tohto roka 5937 ruských vojakov. Kyjev i západní experti však vychádzajú z oveľa vyšších ruských strát.

"Čiastočná mobilizácia", ktorú minulý týždeň v stredu vyhlásil šéf Kremľa Vladimir Putin, sa má týkať najmenej 300 000 ruských záložníkov, píše APA. Patriarcha Kirill sa k tomuto Putinovmu vyjadreniu doposiaľ priamo nevyjadril.

Predseda ruskej rady moslimských duchovných muftiov Raviľ Gajnutdin, naopak, verejne vyzval moslimské duchovenstvo na podporu mobilizácie.

Patriarcha Kirill je dôležitým spojencom Putina. V polovici septembra hovoril o "osudovej misii" Ruska proti zahraničným mocnostiam, ktoré chcú zničiť jeho nezávislosť.

 

 

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
27. september 2023 08:00