Na snímke z januára 1945 skupina detí vrátane Marthy Weissovej stoja za ostnatým drôtom v nacistickom koncentračnom tábore v Osvienčime.TASR
StoryEditor

Suma, z ktorej sa ti zatočí hlava. Poľsko bude žiadať od Nemecka vojnové reparácie vo výške 1,3 bilióna eur

TASR01.09.2022., 14:30h

Poľsko vyčíslilo škody, ktoré mu spôsobilo nacistické Nemecko počas druhej svetovej vojny, na 6,2 bilióna zlotých (viac než 1,3 bilióna eur). Oznámil to vo štvrtok vo Varšave šéf poľskej vládnucej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski, informuje agentúra DPA.

Lajkuj Brainee.sk na

Kaczynski podľa agentúry AFP poznamenal, že Poľsko „požiada Nemecko o rokovanie o týchto reparáciách”. Ako dodal, vyplatenie reparácií bude „dlhým a zložitým” procesom.

image

Mohli sme ich zabiť ešte viac, tvrdil Eichmann. O jeho úlohe v nacistickej mašinérii smrti sa takmer nevedelo

Správa poľskej parlamentnej komisie sa považuje za základ pre rozhodnutie Varšavy o prípadných reparačných nárokoch voči Nemecku. K jej zverejneniu došlo v symbolický deň, na ktorý pripadá 83. výročie, odkedy nacisti 1. septembra 1939 napadli Poľsko.

Nemecká vláda požiadavky na reparácie odmieta

Invázia znamenala začiatok druhej svetovej vojny, v ktorej zahynulo najmenej 55 miliónov ľudí, podľa niektorých odhadov to bolo až 80 miliónov, uvádza DPA. V Poľsku prišlo o život až šesť miliónov ľudí a podľa predchádzajúcich výpočtov poľskej strany škody dosiahli 800 miliárd dolárov.

image

JH 22 Berlín - Na archívnej snímke z 30. decembra 1938 nemecký vodca Adolf Hitler a jeho zástupca Rudolf Hess (vpravo) počas vojenskej prehliadky v Berlíne. 

TASR

Nemecká vláda odmieta akékoľvek požiadavky na reparácie. Domnieva sa, že táto otázka bola uzavretá Zmluvou o konečnom usporiadaní vo vzťahu k Nemecku z roku 1990, ktorá umožnila nemecké zjednotenie na začiatku 90. rokov, keďže krajina akceptovala existujúcu hranicu s Poľskom.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
18. máj 2024 17:43