Sopka Fagradalsfjall na Islande.Marco Di Marco/Tasr
StoryEditor

Vyzerá ako vstup do pekla. Zemetrasenia otvorili zem, prúd lávy je len kúsok od mesta

TASR04.08.2022., 13:00h

Po silných zemetraseniach sa neďaleko Reykjavíku otvorila sopečná puklina. Obrovský prúd lávy tečie len pár kilometrov od mesta.

Lajkuj Brainee.sk na

Na Islande v stredu ožila sopka a cez vzniknutú puklinu neďaleko metropoly Reykjavík zo zeme vyráža láva, informoval Islandský meteorologický úrad (IMO).

Silná sopečná aktivita sa odohráva len niekoľko desiatok  kilometrov od Reykjavíku, blízko sopky Fagradalsfjall, ktorá v roku 2021 vybuchovala šesť mesiacov. „Erupcia sa začala neďaleko Fagradalsfjallu. Presné miesto výbuchu treba ešte určiť,“ uviedol na Twitteri IMO, ktorý sleduje seizmickú činnosť.

Na Islande sa najnovšia sopečná aktivita očakávala, pretože v uplynulých hodinách tam zaznamenali sériu zemetrasení. Navyše sa neďaleko Reykjavíku vytvorila v pôde dlhá puklina, cez ktorú teraz vystrekuje láva. Uvádza TASR, ktorá čerpá s agentúr DPA a AFP.

Vedci na islandskom polostrove Reykjanes, juhozápadne od Reykjavíku, pod povrchom Zeme zachytili pohyby magmy medzi sopkami Fagradalsfjall a Keilir. Podľa ich predpovede sa erupcia čakala v najbližších dňoch alebo týždňoch. Podľa Islandského meteorologického úradu bol prúd magmy pod sopkou Fagradalsfjall približne dvakrát rýchlejší ako počas erupcie na jar v roku 2021. Vtedy vytekala láva zo zeme zhruba pol roka a prebudenie sopky naznačovala séria zemetrasení. Aj tentoraz sa zem na polostrove Reykjanes nepretržite triasla. Od víkendu zaznamenali úrady tisíce otrasov, vrátane jedného v stredu ráno s magnitúdou výrazne nad štvrtým stupňom.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
29. september 2023 14:24