TASR/AP/Mikhail Klimentyev
StoryEditor

Prehrali ste hneď v úvode našej špeciálnej operácie, odkázal Putin Západu

iDnes.czČTK08.07.2022., 10:00h

Moskva mierové rokovania neodmieta, ale Západ sa rozhodol s Ruskom bojovať do posledného Ukrajinca. Čím viac bude Západ mierové rokovania odkladať, tým ťažšie bude sa s Ruskom dohodnúť. Podľa slov prezidenta Vladimíra Putina však ešte „nič vážne“ na Ukrajine nezačalo.

Lajkuj Brainee.sk na

Západ by mal podľa Vladimíra Putina pochopiť, že prehral hneď v úvode ruskej „špeciálnej operácie", teda invázie na Ukrajinu. Rusko neodmieta rokovania o mieri, ale čím viac sa tieto rokovania budú odsúvať, tým ťažšie bude sa s Ruskom dohodnúť, varoval, píše portál iDNES.cz.

Nech nás skúsia poraziť na bojisku, myslí si Putin

„Putin sa 134. deň vojny rozhodol zastrašiť Ukrajinu," komentoval vystúpenie ruského prezidenta denník Ukrajinska pravda na svojom webe. Ako pokus o zastrašovanie charakterizovala Putinovo vystúpenie aj agentúra Unian, ktorá šéfa Kremľa označila za „diktátora“ a „uzurpátora“.

„Počujeme, že nás chcú poraziť na bojisku. No, čo na to povedať? Nech to skúsia. Už sme mnohokrát počuli, že Západ chce s nami bojovať do posledného Ukrajinca. Pre ukrajinský ľud je to tragédia, ale zdá sa, že všetko smeruje k tomu,“ povedal ruský prezident podľa tlačových agentúr.

„Rusko neodmieta mierové rokovania, a tí, ktorí ich teraz odmietajú, by mali vedieť, že „čím neskôr, tým to budú mať ťažšie sa s nami dohodnúť,“ uviedol šéf Kremľa. „Všetci musia vedieť, že sme celkovo ešte nič vážne nezačali,“ povedal o vojne proti Ukrajine, ktorú ruské vojská na Putinov rozkaz začali 24. februára.

image

Nejako to nevychádza. Rusi tvrdia, že zničili viac, než kedy Ukrajina mala

Vojenská operácia podľa Putina predstavuje „začiatok zásadného zlomu svetového poriadku podľa Ameriky, začiatok prechodu od liberálne globalistického amerického egocentrizmu ku skutočne multipolárnemu svetu“, opierajúcemu sa o medzinárodné právo, zvrchovanosť národov a civilizácií, spravodlivosť a rovnoprávnosť.

Západ sa podľa ruského prezidenta snaží vnútiť svetu „model totalitného liberalizmu", vrátane "smutne preslávenej známej kultúry rušenia a plošných zákazov". Ale väčšina krajín podľa neho nestojí o takýto život a budúcnosť, a usilujú sa o udržateľnú, skutočnú zvrchovanosť. „Proste ich unavilo kľačať na kolenách, ponižovať sa pred tými, ktorí sa pokladajú za výnimočných," dodal.

Podľa Putina sa členom Severoatlantickej aliancie zdala absurdná myšlienka, že by Rusko vstúpilo do aliancie, a to v čase, keď vzťahy medzi Ruskom a NATO nekalil žiadny mráčik. „Prečo? Pretože jednoducho nepotrebujú také krajiny, ako je Rusko. Práve preto podporovali terorizmus a separatizmus v Rusku, vnútorné deštruktívne sily a piatu kolónu v našej krajine,“ povedal.

image

Ruskí vojaci.

Twitter/The Dead District

Putin rozkazom ku vpádu ruských vojsk na Ukrajinu rozpútal najväčší pozemný konflikt v Európe od konca druhej svetovej vojny, dôsledkom sú aj tisíce obetí a milióny ľudí utekajúcich pred vojnou. Podľa Kyjeva a Západu nebola ruská agresia ničím vyprovokovaná. Západné krajiny uvalili na Rusko sankcie, aby Moskvu prinútili k stiahnutiu vojsk.

Ukrajinská pravda pripomenula, že ruskú vojnu proti Ukrajine otvorene podporila len Sýria, Bielorusko a Severná Kórea. Valné zhromaždenie OSN začiatkom marca prijalo rezolúciu odsudzujúcu ruský vpád a nabádajúce Moskvu na okamžité stiahnutie všetkých vojsk z Ukrajiny. Za rezolúciu hlasovalo 141 krajín, päť bolo proti (Rusko, Bielorusko, Sýria, Eritrea a KĽDR) a 35 sa zdržalo.

Za jeden z dôvodov vpádu Putin označil „bájne rozšírenie NATO“, ale až po ruskom útoku sa Fínsko a Švédsko rozhodli vstúpiť do aliancie; to dnes ale ruský vodca nepripomenul, dodal ukrajinský denník. Poznamenal tiež, že počas piatich mesiacov vojny Rusko niekoľkokrát zmenilo „ciele“ svojho útoku, ktorý mnoho civilizovaných krajín uznalo za genocídu ukrajinského národa.

Ešte pred Putinovým vystúpením ruskí poslanci posledný deň pred odchodom na prázdniny prijali množstvo zákazov, upozornil server Meduza.

Tvrdé tresty za porušenie zákonov

Napríklad za „prechod k nepriateľovi v podmienkach ozbrojeného konfliktu“ novo hrozí 20 rokov väzenia, to isté za verbovanie žoldnierov. V prípade ruských občanov s prístupom k štátnemu tajomstvu sa po novom bude siedmimi rokmi trestať ich nepovolený odchod do cudziny a tromi rokmi „zlomyseľné porušenie pravidiel, ktoré majú zabezpečiť spoľahlivé fungovanie internetu“.

image

Ruskí vojaci

TASR/AP

V prípade opakovanej „propagandy nacizmu“ bude hroziť štvorročný pobyt vo väzení, pričom predtým išlo o čin posudzovaný v rámci ruskej obdoby správneho konania, uviedla Meduza. Po novom tiež bude možné dostať sa ku katastrálnym údajom o vlastníkoch nehnuteľností len s ich súhlasom, čo má podľa portálu zabrániť investigatívnym novinárom v odhaľovaní korupčných škandálov.

A pokuty siahajúce až k pätine ročných tržieb majú platiť internetoví giganti, ktorí sa odmietnu podriadiť ruským požiadavkám a pravidlám.

Poslanci súčasne dovolili vláde v záujme protiteroristických „a ďalších“ operácií v zahraničí zavádzať „osobitné opatrenia“ v ekonomike, vrátane nariadenia práce cez noc, víkendy a sviatky. Dôstojníci tajnej služby FSB a rozviedky SVR budú smieť zotrvať v službe aj po dosiahnutí veku pre odchod do penzie a banky budú smieť zavádzať záporné úroky z valutových depozitov podnikov, dodala Meduza.

Portál iDnes.cz patrí do portfólia vydavateľstva Mafra, do ktorého patrí aj Brainee.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
25. september 2023 14:40