Stredná Európa má najvyššiu mieru infekcie, a to až 20 percent prípadov. Najviac ohrození sú muži vo veku nad 50 rokov žijúci na vidieku. Ukazujú to výsledky štúdie uverejnenej vo vedeckom časopise BMJ Global Health.
S cieľom zistiť, aká bežná je lymská borelióza na celom svete, vedci zhromaždili údaje z 89 štúdií. Baktériu Borrelia burgdorferi, ktorá toto ochorenie spôsobuje, našli v krvi 14,5 percenta z celkového počtu takmer 160-tisíc účastníkov štúdie.
„Ide o najkomplexnejšie a najaktuálnejšie systematické posúdenie celosvetovej“ prevalencie choroby, uviedli vedci. Po strednej Európe bol najvyšší výskyt protilátok zistený vo východnej Ázii (15,9 percenta), západnej Európe (13,5 percenta) a východnej Európe (10,4 percenta). Medzi regióny s najnižšou mierou prípadov patrí Karibik.
Môže za to aj klimatická zmena
Predchádzajúci výskum ukázal, že prevalencia chorôb prenášaných kliešťami sa za posledných 12 rokov zdvojnásobila. Dôvodom sú dlhšie a suchšie letá v dôsledku klimatickej zmeny, migrácia zvierat, strata biotopov a „čoraz častejší kontakt s domácimi zvieratami“, uviedla štúdia.
Podľa autorov štúdie sú najviac vystavení riziku uštipnutia infikovaným kliešťom farmári a pracovníci, ktorí sú v kontakte s hostiteľskými zvieratami, ako sú psy a ovce.
Vedci zároveň upozornili, že údaje môžu byť skreslené v regiónoch, kde je lymská borelióza endemická, pretože zdravotníci tam častejšie vykonávajú pravidelné testy na zistenie protilátok v porovnaní s regiónmi, kde je borelióza menej bežná.
Ochorenie je zriedkavo smrteľné. Prejavuje sa vyrážkou a príznakmi podobnými chrípke, ako sú bolesti svalov a kĺbov, bolesti hlavy či nevoľnosť.