Charkovská oblasť. Bernat Armangue/Tasr
StoryEditor

Na Ukrajine odsúdili dvoch ruských zajatcov. Za vojnové zločiny strávia vyše 11 rokov za mrežami

TASR31.05.2022., 12:30h

Ide už o druhý verdikt týkajúci sa vojnových zločinov vykonaných na Ukrajine od začiatku ruskej invázie.

Lajkuj Brainee.sk na

Súd v ukrajinskej Poltavskej oblasti odsúdil dvoch ruských vojakov, a to Alexandra Bobykina a Alexandra Ivanova za „porušenie zákonov a zvyklostí vedenia vojny“ pri ostreľovaní civilnej infraštruktúry. Zločiny sa mali udiať ešte v prvý deň invázie v Charkovskej oblasti. TASR o tom informuje na základe správ agentúr Reuters a AP.

Obaja ruskí vojaci, ktorí si v utorok vypočuli verdikt, minulý týždeň pred súdom priznali vinu za delostrelecké ostreľovanie Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny.

Bobykin a Ivanov počas vyšetrovania priznali, že v prvý deň vojny Ruska proti Ukrajine boli súčasťou delostreleckej jednotky, ktorá na ciele v tejto oblasti strieľala z ruskej Belgorodskej oblasti. Týmto ostreľovaním bolo podľa ukrajinskej prokuratúry zničené vzdelávacie zariadenie pri meste Derhači i niekoľko súkromných domov.

image

Ruskej armáde sa zatiaľ darí postupovať. Americký generál vysvetľuje, čo sa deje a kedy Ukrajina zasiahne

Do ukrajinského zajatia títo ruskí vojaci padli niekoľko dní po tom, čo ich jednotka ešte 24. februára prekročila rusko-ukrajinské hranice a pokračovala v ostreľovaní cieľov na území Ukrajiny. 

Prvým príslušníkom ruských inváznych jednotiek, odsúdeným za vojnové zločiny spáchané na území Ukrajiny, sa stal Vadim Šišimarin, ktorého 23. mája odsúdili na Ukrajine za zabitie neozbrojeného civilistu na doživotie

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
06. jún 2023 15:22