Valerij Gerasimov na vojenskej prehliadke v roku 2011Wikipedia/kremlin.ru/
StoryEditor

Je jedným z troch ľudí, ktorí plánovali vojnu na Ukrajine. Celý svet sa pýta, kam zmizol kľúčový generál

TASRkam10.05.2022., 09:32h

Na záberoch z pondelkovej vojenskej prehliadky na Červenom námestí v Moskve nebolo vidieť náčelníka generálneho štábu ruskej armády Valerija Gerasimova. Informoval o tom internetový portál amerického týždenníka Newsweek.

Lajkuj Brainee.sk na

Na jeho absenciu upozornila aj stanica BBC. Podľa západných vojenských expertov by počas akcie pripomínajúcej Deň víťazstva zrejme generál sedel po boku šéfa Kremľa Vladimira Putina.

Denník The New York Times s odvolaním sa na ukrajinských predstaviteľov informoval o tom, že Gerasimov ešte koncom apríla navštívil frontovú líniu na východe Ukrajiny v snahe o oživenie ruskej vojenskej ofenzívy v oblasti.

image

Vitalij Gerasimov

Wikipedia/

Údajne tam unikol útoku, avšak utrpel zranenie. Moskva ani Washington túto informáciu nepotvrdili. O zdravotnom stave Gerasimova preto médiá a analytici iba špekulujú.

8. marca sa dokonca na internete objavila správa, že Ukrajinci štyridsaťpäťročného generála Gerasimova zneškodnili dvanásty deň invázie v bojoch neďaleko Charkova. Ruské ministerstvo obrany jeho smrť síce nepriznalo, ale na sociálnych sieťach sa objavili fotografie z jeho pohrebu.

image

Arogantný herec, hrdina, patriot. Ako hodnotia slovenskí poslanci Volodymyra Zelenského? (anketa)

Investigatívny web Bellingcat zachytil rozhovor dvoch príslušníkov ruskej spravodajskej služby FSB, ktorí sa sťažovali na stratu zabezpečených komunikačných kanálov pri diskusii o smrti Gerasimova. Rozhovor naznačuje, že odpočúvanie ruskej komunikácie mohlo mať na smrť ruského veliteľa vplyv.

Gerasimov je podľa týždenníka Newsweek považovaný za jedného z troch ľudí vrátane Putina a ministra obrany Sergeja Šojgua, ktorí plánovali inváziu na Ukrajinu. Začínal ako veliteľ tankovej čaty, dostal medaily za účasť vo vojne v Sýrii a na anexii Krymu. Bojoval aj v druhej rusko-čečenskej vojne, ktorá vypukla v roku 1999.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
01. október 2023 06:37