Po viac ako 30 rokoch od obrovskej katastrofy merajú v okolí Černobyľu radiáciu (ilu)TASR/AP
StoryEditor

Opäť ožíva katastrofa v Černobyle? Po viac ako 30 rokoch tam merajú radiáciu

TASR16.09.2021., 08:59h
Experti začali opätovne merať úroveň radiácie v okolí Černobyľskej atómovej elektrárne na Ukrajine, 35 rokov po katastrofe, ktorá sa v nej v apríli 1986 odohrala. Informovala o tom v stredu tlačová agentúra DPA.
Lajkuj Brainee.sk na

Výsledky týchto testov vykonaných v uzavretej zóne, približne sto kilometrov od ukrajinského hlavného mesta Kyjev, budú odborníci prezentovať na vedeckej konferencii na budúci rok v apríli.

Cieľom operácie je vytvoriť novú mapu zobrazujúcu rádioaktívne znečistenie v danej oblasti. Naposledy sa takéto úplné mapovanie uskutočnilo v 80. rokoch. Ukrajinskí experti spolupracujú na projekte s nemeckými špecialistami, uviedol Christopher Strobl zo Spolkového úradu pre ochranu pred radiáciou (BfS) so sídlom v meste Salzgitter. Na operácii sa podieľa aj nemecká polícia.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok otvoril nové úložisko jadrového odpadu v Černobyle Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok otvoril nové úložisko jadrového odpadu v Černobyle TASR/AP

"Máme dva vrtuľníky so 120 povolenými letovými hodinami pre každý z nich," vysvetlil Klaus-Jürgen Jess z nemeckej spolkovej polície. Vrtuľníky vykonávajú merania z výšky sto metrov, čo umožňuje na diaľku detegovať akúkoľvek oblasť jadra žiarenia.

Experti však nemôžu lietať a merať priamo nad ochranným sarkofágom, ktorý zakrýva poškodený jadrový reaktor. Uzavretá zóna Černobyľskej atómovej elektrárne má rozlohu vyše 2500 kilometrov štvorcových. Podľa Strobla je na zemi približne 200 meracích bodov, ktoré skontroluje stovka odborníkov, pričom sa použijú aj drony. Strobl vyzdvihol spoluprácu s Ukrajinou. "Ide o veľmi úzku spoluprácu. Takáto výmena skúseností je veľmi dôležitá," dodal.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
29. jún 2022 11:23