V Afganistane musia mať ženy predpísaný odev (ilu)TASR
StoryEditor

Študenti v Afganistane budú rozdelení podľa pohlavia, ženy musia mať predpísaný odev

TASR12.09.2021., 14:02h
Práva žien v tejto krajine pošliapali. Dokonca proti nim použili násilie, keď protestovali.
Lajkuj Brainee.sk na

Radikálne fundamentalistické hnutie Taliban v utorok (8. septembra) predstavilo zloženie novej vlády, v ktoré nie je ani jedna žena, pripomína AFP. Práva žien v Afganistane sa za vlády Talibanu v rokoch 1996-2001 výrazne obmedzili a zhoršili, ale od svojho návratu k moci v polovici augusta Taliban vyhlasuje, že zavedie menej extrémny režim.

Ženám však už zakázali športové aktivity a hnutie v posledných dňoch použilo násilie pri zásahoch proti protestujúcim ženám, ktoré žiadali rovnocenné práva, pripomína AFP. Minister pre oblasť vyššieho vzdelávania Abdul Bákí Hakkání povedal, že Taliban sa nechce vrátiť k obdobiu spred 20 rokov. „Začneme stavať na tom, čo existuje dnes,“ povedal.

Hnutie v posledných dňoch použilo násilie pri zásahoch proti protestujúcim ženám (ilu) Hnutie v posledných dňoch použilo násilie pri zásahoch proti protestujúcim ženám (ilu) TASR

Študentky budú musieť podľa jeho slov dodržiavať obmedzenia vrátane predpísaného odevu. Ten bude zahŕňať hidžáb, islamskú šatku na zakrytie hlavy. Hakkání však ďalšie podrobnosti neposkytol. Vyučovanie bude rozdelené podľa pohlaví. „Nedovolíme, aby chlapci a dievčatá študovali spolu,“ povedal minister. Zmeny podľa jeho slov nastanú aj v oblasti predmetov, ktoré sa na univerzitách vyučujú.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
08. jún 2023 22:47