Svetoví lídri si pripomenuli udalosti 11. septembra (ilu)TASR
StoryEditor

Ursula von der Leyenová aj Emanuel Macron: Svetoví lídri si pripomínajú výročie pádu dvojičiek

TASR11.09.2021., 15:29h
Odkazmi o solidarite a odhodlaní naďalej bojovať proti terorizmu a brániť hodnoty slobody si svetoví lídri pripomenuli sobotňajšie 20. výročie útokov v Spojených štátoch z 11. septembra 2001.
Lajkuj Brainee.sk na

„Jedenásteho septembra spomíname na tých, ktorí prišli o život, a vzdávame hold tým, ktorí riskovali všetko, aby im pomohli. Aj v najtemnejších, najťažších časoch môže presvitať to najlepšie z ľudského charakteru,“ uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

„Príšerné útoky z 11. septembra pred 20 rokmi zmenili beh dejín,“ napísal na sociálnej sieti predseda Európskej rady Charles Michel s tým, že Európska únia stojí pri USA v pokračujúcom boji proti terorizmu a extrémizmu vo všetkých ich formách.

„Jedenásty september nám pripomenul, že sloboda je vždy krehká. Ako povedal Ronald Reagan, každá generácia musí za ňu neustále bojovať a brániť ju,“ uviedol austrálsky premiér Scott Morrison. Útoky spred dvoch desaťročí boli podľa neho namierené proti slobodným ľuďom po celom svete. „Bol to útok na náš spôsob života a hodnoty liberálnej demokracie. Napriek bolesti spôsobenej v tento deň teroristi v konečnom dôsledku neuspeli v snahách premôcť naše odhodlanie a zmeniť náš spôsob života,“ citovala ho agentúra AFP.

„Nikdy nezabudneme. Vždy budeme bojovať za slobodu,“ tvítoval francúzsky prezident Emmanuel Macron. Taliansko je solidárne so Spojenými štátmi a svojimi ďalšími spojencami v boji proti akejkoľvek teroristickej hrozbe,“ uviedol taliansky prezident Sergio Materrella.

Maďarský premiér Viktor Orbán vo svojom vyhlásení prisľúbil, že jeho krajina bude "brániť hranice Európy" a usilovať sa o to, že to, čo sa stalo pred dvadsiatimi rokmi v Spojených štátoch, sa už nikdy nestane, píše agentúra MTI.

„Dve desaťročia po teroristických útokoch v New Yorku si na tisíce nevinných obetí spomíname stále s ťažkým srdcom. Jedenásty september 2001 preukázal, že mier a bezpečnosť kresťanskej civilizácie je niečo, za čo musíme bojovať každý deň,“ uviedol Orbán. Terorizmus do Európy podľa jeho slov znova priniesla migračná kríza z roku 2015 a i teraz je aj pre Európu dôvodom na znepokojenie to, čo sa deje v Afganistane.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
05. október 2022 22:43