TASR/AP Photo/Jalaluddin Sekandar
StoryEditor

Taliban dobyl afganskú provinciu Pandžšír. Front národného odboja tvrdí, že boj bude pokračovať

TASR06.09.2021., 09:32h
Taliban „úplne ovládol” poslednú odbojnú afganskú provinciu Pandžšír, uviedol v pondelok vo vyhlásení hovorca tohto militantného hnutia Zabihulláh Mudžáhid. Informovala o tom agentúra AFP.
Lajkuj Brainee.sk na

Mudžáhid dodal, že niektorí bojovníci protitalibanského frontu národného odboja „boli porazení, pričom ostatní z provincie utiekli”, píše agentúra TASS. Zároveň obyvateľov tejto provincie uistil, že Taliban sa im nebude mstiť.

Vďaka tomuto víťazstvu sa v našej krajine skončila vojna, dodal Mudžáhid. Fotky zverejnené na sociálnych sieťach zobrazujú talibov stojacich pred sídlom guvernéra provincie Pandžšír, píše agentúra Reuters. Predstavitelia odbojného hnutia na tvrdenie Talibanu bezprostredne nereagovali.

Ahmad Masúd, syn zavraždeného veliteľa niekdajšej Spojenými štátmi podporovanej protitalibanskej Severnej aliancie Ahmada Šáha Masúda, sa spolu s bývalým afganským viceprezidentom Amrulláhom Sálihom po ofenzíve Talibanu stiahol do svojho rodného údolia Pandžšír.

Reuters

​Tam založil front národného odboja pozostávajúci z niekoľkých tisícov príslušníkov miestnych milícií a zvyškov afganskej armády i špeciálnych jednotiek. V piatok 3. septembra nemenované zdroje z Talibanu informovali, že provinciu dobyli, čo však Masúd následne vyvrátil s tým, že boje pokračujú.

Masúd potom v nedeľu vyzval Taliban na ukončenie bojov a rokovania s cieľom vyriešiť vzájomné spory. Pandžšír je odľahlá, z veľkej časti neprístupná horská oblasť.

Vchádza sa tam úzkou roklinou, kde sa útočníci môžu stať ľahkým terčom ozbrojencov rozostavených na vyššie položených miestach. Oblasť nedobyl Taliban ani v minulosti a nepodarilo sa to ani sovietskej armáde.

Front národného odboja sa nevzdáva 

Sily odporu proti radikálnemu hnutiu Taliban v afganskom údolí Pandžšír sa v pondelok zaprisahali, že budú v boji pokračovať. Vyhlásili to po tom, ako Taliban oznámil, že dobyl celú túto oblasť. Front národného odboja spresnil, že je rozmiestnený na strategických pozíciách v celom údolí, a dodal, že „boj proti Talibanu a jeho spojencom bude pokračovať”.

Front národného odboja založil v Pandžšíre Ahmad Masúd, syn zavraždeného veliteľa niekdajšej Spojenými štátmi podporovanej protitalibanskej Severnej aliancie Ahmada Šáha Masúda.

Ahmad Masúd sa do rodného Pandžšíru stiahol spolu s bývalým afganským viceprezidentom Amrulláhom Sálihom po ofenzíve Talibanu v polovici augusta, keď talibovia dobyli Afganistan. Front národného odboja pozostáva z niekoľkých tisícov príslušníkov miestnych milícií a zvyškov afganskej armády i špeciálnych jednotiek.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
25. júl 2024 06:19