TASR/AP
StoryEditor

Nikto nevedel, kde sa nachádza. Vodca Talibanu sa má prvýkrát ukázať verejnosti

TASR30.08.2021., 11:40h
Taliban oznámil, že jeho vodca je v Afganistane a objaví sa na verejnosti.
Lajkuj Brainee.sk na

Vodca Talibanu Hajbatulláh Áchúndzáda sa nachádza v Afganistane, informovalo v nedeľu toto militantné afganské hnutie, ktoré nedávno obsadilo krajinu. Áchúndzáda sa nikdy neobjavil na verejnosti a miesto jeho pobytu bolo do značnej miery neznáme, poznamenala agentúra AFP.

„Je v Kandaháre. Žije tam od úplného začiatku,“ povedal pre AFP hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid.
Mudžáhidov zástupca Bilál Karímí k tomu dodal: „Môžem potvrdiť, že je v Kandaháre. Čoskoro sa objaví na verejnosti.“

Symbolická úloha

Podľa AFP sa Áchúndzáda doteraz držal v úzadí a pozíciu vodcu získal v máji 2016 po smrti svojho predchodcu Muhammada Achtara Mansúra.

Do mája 2016 bolo málo informácií o Áchúndzádovi, ktorý sa dovtedy zaoberal viac súdnymi a náboženskými záležitosťami než bojovými akciami. Podľa niektorých analytikov je úloha tohto „učenca" na čele hnutia viac symbolická než operatívna.


Áchúndzáda je synom moslimského teológa, pôvodom z Kandaháru, paštúnskej oblasti v južnom Afganistane a kolísky hnutia Taliban. Sľub vernosti mu zložil aj vodca teroristickej organizácie al-Káida Ajman Zawáhirí, ktorý šéfa Talibanu nazýva "emirom pravoverných. To Áchúndzádovi pomohlo získať dôveryhodnosť v džihádistickom svete.

AFP uviedla, že Áchúndzáda má za úlohu zjednotiť rôzne krídla hnutia Taliban, ktoré sa rozhádali po Mansúrovej smrti a po odhalení, že hnutie takmer dva roky tajilo smrť svojho zakladateľa, mullu Umara, ktorý zomrel v roku 2013.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
05. jún 2023 18:56